Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 27 września 2021
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego


7 XII: spotkanie dla miłośników Lwowa i Kresów


wir 27.11.2015

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Opolu zaprasza na spotkanie 7 grudnia o godz. 17.00 w czytelni przy ul. Piastowskiej 18


Spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie

"Kresy w ogniu Wielkiej Wojny 1914-1918"

połączone z promocją albumu
„Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1918. Od Bałtyku po Karpaty”

W 2015 roku obchodziliśmy stulecie zasadniczego przełomu w zmaganiach na froncie wschodnim pierwszej wojny światowej. W 1915 roku po serii błyskotliwych zwycięstw armia niemiecka nie tylko zajęła tereny Królestwa Polskiego ale wkroczyła na Kresy zajmując Kowno, Wilno, Grodno, Brześć, Łuck. W Galicji wschodniej wojska państw centralnych odzyskały utracone w 1914 roku Lwów i Stanisławów. Do końca 1918 roku działania wojenne pustoszyły Kresy a rozległe obszary dawnych Ziem Wschodnich Rzeczypospolitej pozostawały w znacznej mierze pod okupacją Niemiec i Austro-Węgier. Opowieść Tomasza Kuby Kozłowskiego o mało znanym wschodnim teatrze działań Wielkiej Wojny ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki.

Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja albumu Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej „Wielka Wojna na Wschodzie 1914 - 1918. Od Bałtyku po Karpaty”. Dwujęzyczny, polsko-angielski album ukazuje pierwszą wojnę światową na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej, terenach współczesnej Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Publikacja zawiera 215 oryginalnych ilustracji (ponad sto dotąd niepublikowanych), teksty historyczne, fragmenty korespondencji żołnierskiej i wspomnień, kalendarium wydarzeń, indeksy: geograficzny; nazwisk; fotografów, malarzy, rysowników i nakładców pocztówek; mapy Europy na wyklejkach.