Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Czwartek, 06 sierpnia 2020
Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego


11 XII: II koncert na marimbę i orkiestrę w Opolu


koma 27.11.2015

11 grudnia w piątek o godz. 19.00 w filharmonii opolskiej odbędzie się koncert symfoniczny. Filharmonicy opolscy wystąpią pod dyrekcją Macieja Koczura.


Aleksandra Dzwonkowska - marimba

Program:

Marcin Błażewicz - II Koncert na marimbę i orkiestrę
Claude Debussy - Morze (La mer)

Któż nie zna niezwykłego obrazu „Impresja, wschód słońca" Claude'a Moneta? Czy dzisiaj, w epoce hałasu, wyrazistości oraz intensywnych barw i kształtów - nie tęsknimy za impresjonistyczną pastelowością? Za wrażeniem, jakie w głębokich zakamarkach świadomości wywołuje gra światła odbijającego się od dźwięków?

Impresjonizm to zmysłowość. Najpierw - wzrok, obraz: Monet, Manet, Degas, Podkowiński. Ale zmysły w impresjoniźmie mieszają się, dochodzi do swoistej synestezji, z której wyłania się on: Claude Debussy. Odkrywa coś, czego dotąd w muzyce nie było. Nie chce ilustrować dźwiękiem; pragnie stworzyć szklaną kulę, w której zamknie ulotność wrażenia. Ściany owej kuli są jednak nieokreślone i tylko po części realne: tak, jak realne dla zwykłego śmiertelnika są jedynie karty partytury - a wszystko, co na nich zawarte - to magia. Podczas ostatniego z koncertów symfonicznych w 2015 roku tę nieuchwytność chwili roztoczy Morze - tryptyk symfoniczny Debussy'ego w interpretacji dyrygenta Macieja Koczura i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej.

Pierwsza część wieczoru, w której Aleksandra Dzwonkowska z towarzyszeniem Filharmoników Opolskich wykona II Koncert na marimbę i orkiestrę Marcina Błażewicza będzie z impresjonistycznym La Mer doskonale korespondowała - pomimo blisko stu lat dzielących obu kompozytorów. Elementem spójnym okaże się... barwa. Barwa marimby, nasuwająca na myśl granatową otchłań.