Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


13 XII: Follow me - music by Wars and Kaper


koma 28.11.2015

Zespół New Bone 13 grudnia o godz. 18.00 na scenie klubowej filharmonii opolskiej. Bilety po 20 zł. Współczesne aranżacje jazzowe o niezwykłym brzmieniu.


NEW BONE - kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Powstał w 1996r. z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. Czterema płytami (w tym trzema autorskimi) utwierdził swoja pozycję na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały sie takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił sie do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Formacja zaprezentowała sie w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a także podczas Międzynarodowego Delhi Jazz Festival w 2013r., była także jedną z gwiazd Varna Summer International Jazz Festival w Bułgarii w 2014 r. Warto dodać, ze zespół w czasie pobytu w Indiach zapisał sie także w historii jako pierwsza formacja, która wystąpiła z koncertem jazzowym na żywo w Kaszmirze.

Skład zespołu:

  • Tomasz Kudyk - trąbka, flugelhorn
  • Bartłomiej Prucnal - saksofon altowy
  • Dominik Wania - fortepian
  • Maciej Adamczak - kontrabas
  • Dawid Fortuna - perkusja

Tomasz Kudyk
Trębacz, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jazz stał sie jego pasja juz w szkole średniej, na co niewątpliwie miał wpływ jego ojciec Jan Kudyk (lider Jazz Band Ball Orchestra). Zdobywał doświadczenie poprzez naukę wyniesioną z domu, udział w warsztatach jazzowych i kontakt ze środowiskiem muzycznym. W 1996 roku wraz z kolegami założył kwintet New Bone z którym nagrał dwie autorskie płyty: „Something for now” i „It’s not easy”. Trzecia płyta zespołu „Destined” ukazała sie w kwietniu 2012 roku. Tomasz Kudyk jest autorem większości kompozycji wykonywanych przez zespół. Do tej pory miał okazje współpracować miedzy innymi z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Maciej Sikała, Jarek Smietana, Wojciech Karolak, Leszek Kułakowski. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dominik Wania
Pianista, muzyk sesyjny, pedagog. Zdobywca dwóch Fryderyków, współpracownik wielu znakomitych muzyków - Tomasza Stańko czy Marcusa Millera. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. W 2006 roku fundacja Helena przyznała mu stypendium Presidential Scholarship, które pozwoliło mu kontynuować naukę na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) pod okiem m.in. Danilo Pereza, Allana Chasea, Jerry’ego Bergonziego.

Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Współpracuje i występuje ze znakomitościami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, jak np. Tomasz Stańko, Piotr Baron, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Marcus Miller, Lee Konitz, Eddie Henderson. Uczestniczy także w projektach muzyków młodego pokolenia, np. Maciej Obara International Quartet, Noise Trio (muz. elektroniczna z elementami jazzu). W swoim dorobku ma nagrania dla radia i telewizji. Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji oraz w USA. Jest adiunktem w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wykładowcą w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W czerwcu 2013 roku nakładem wydawnictwa ForTune, ukazał się pierwszy autorski album Dominik Wania Trio RAVEL, prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice’a Ravela Miroirs.

Maciej Adamczak
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Jest laureatem kilku krajowych konkursów, m.in. Jazz Juniors (Marcin Zupanski Quartet, I nagroda,1997), Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Współpracował m.in. z: Quintessence Eryka Kulma, Kwintetem Marka Bałaty, Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie najczęściej występuje w klubie prowadzonym przez znakomitego polskiego saksofonistę Janusza Muniaka. Jest także wykładowcą klasy kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej Akademii Muzycznej.

Dawid Fortuna
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach m. in. na Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Jazz nad Odra (wyróżnienie - 2008), zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors (2011, 2012), Jazz nad Odra, udział w festiwalach w Polsce i za granicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami. Miał okazję występować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Wojciechem Karolakiem, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem.

Bartłomiej Prucnal
Najmłodszy członek zespołu. Student Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej, w klasie dr Ryszarda Krawczuka. Uczestnik i laureat wielu festiwali w Polsce i za granica. Współzałożyciel formacji N.S.I. i kompozytor wielu jej utworów. W 2012 roku wraz zespołem zdobył I miejsce i Grand Prix na 5th Azoty Tarnów International Jazz Contest (gdzie oceniał go m.in. Kenny Garret), a także - I miejsce i Grand Prix na konkursie Jazz Juniors. Współpracował z wieloma cenionymi zespołami i muzykami, m.in. Leszkiem Żądło, Wojciechem Groborzem, Zbigniewem Namysłowskim/Big Band, Jarkiem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem.

Lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku - czas barwny, rozśpiewany i roztańczony, czas fantastycznych karier, budowanych od zera wielomilionowych fortun, nowych kanonów mody, wielkiej popularności gwiazd kina i estrady. Nigdy przedtem, ani tez nigdy potem, życie nie miało tylu barw, odcieni i smaków...

Po nagraniu trzech autorskich, świetnie przyjętych albumów, zespół New Bone po raz pierwszy w swojej karierze zdecydował się na przygotowanie projektu zawierającego w całości muzykę innych artystów. Materiał, który zespół będzie prezentował na koncertach, obejmuje utwory dwóch wybitnych polskich kompozytorów - Henryka Warsa i Bronisława Kapera we współczesnych, jazzowych aranżacjach.

Warto zaznaczyć, ze przygotowaniem aranżacji zajęło się trzech wybitnych pianistów jazzowych - Dominik Wania (nowy członek zespołu New Bone), Joachim Mencel i Andrzej Jagodziński.

--------------------------------------------------------

Bronisław Kaper (ur. 1902, zm. 1983) - polski kompozytor, pianista. Autor muzyki do przeszło 150 filmów. Studiował w Warszawie, następnie w Berlinie. W 1933 roku wyemigrował do Paryża, gdzie na dobre rozpoczęła sie jego przygoda
z muzyką filmową, za sprawą podpisania kontraktu ze słynną wytwórnią filmową MGM. Jest autorem wielu standardów jazzowych, spośród których najbardziej znane to „On Green Dolphin Street” (spopularyzowany przez Milesa Davisa) i „Invitation” (interpretowany m.in. przez Johna Coltrane’a czy Joe Hendersona). Kaper był czterokrotnie nominowany do Oscara, nagrodę zdobywając raz, w 1953 roku, za muzykę do musicalu „Lili” w reżyserii Charlesa Waltersa. Pracował również na Broadwayu.

Henryk Wars (ur. 1902, zm. 1977) wł. Henryk Warszawski - kompozytor, pianista, absolwent Konserwatorium Warszawskiego. Napisał muzykę do przeszło jednej trzeciej filmów dzwiękowych wyprodukowanych w Polsce do 1939 roku. Jego przeboje śpiewały takie gwiazdy jak Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, czy Zula Pogorzelska, a cała Polska nuciła wraz z nimi „Ach, jak przyjemnie”, „Jak za dawnych lat”, „Już taki jestem zimny drań”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, czy „Umówiłem sie z nią na dziewiątą”. Po wojnie osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie z rekomendacją od samego Artura Rubinsteina rozpoczął, współpracę z producentami filmowymi w Hollywood. W roku 1963 napisał muzyke do filmu „Mój przyjaciel delfin” („Flipper”). Jego piosenki śpiewali m.in. Bing Crosby czy Doris Day.