Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 27 września 2021
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego


10 III: Hodowla w Galerii Sztuki w Opolu


gw 01.03.2016

10 marca godz.18.00 w Galerii Aneks Sztuki Współczesnej w Opolu (pl. Teatralny 12) odbędzie się wernisaż Pauliny Ptaszyńskiej "Hodowla". Wystawa będzie czynna do 10 kwietnia


Na projekt „Hodowla" składa się cykl fotografii oraz wideo. Zarejestrowane obrazy przedstawiają hodowane przez nas rośliny wypreparowane z otoczenia, z korzeniami pozbawionymi osłon i donic. Symbolicznie uwolnione, zyskują podmiotowość lecz tracą równocześnie możliwość przetrwania. Ich systemy korzeniowe ciągle jeszcze utrzymują pierwotnie narzucony im kształt - odzyskana swoboda potrzebuje czasu by wpłynąć widocznie na materię i tkankę... Czy obserwowane obiekty są zatem ratowane, zamęczane, czy może jedynie poddawane niewiele znaczącym, hodowlanym zabiegom pielęgnacyjnym?

___________________________________________

Paulina Ptaszyńska urodzona w 1986 roku w Ząbkowicach Śl. Absolwentka Liceum Plastycznego w Opolu. W 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego ze specjalnością Projektowanie Graficzne i Nowe Media. Jej praca dyplomowa pt. „Obecność symulowana" została uznana za najlepszy dyplom artystyczny zrealizowany na kierunku Edukacja Artystyczna na ogólnopolskim konkursie „Projekt Edukacja Artystyczna". W roku 2014 zdobyła nagrodę Grand Prix na opolskim „Salonie Jesiennym". Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, instalacją multimedialną, mappingiem i projektowaniem graficznym.

___________________________________________

Artystka jest jedną z laureatek konkursu NOWE OPOLE, którego celem jest promocja najbardziej wartościowych zjawisk współczesnych sztuk wizualnych tworzonych przez młodych artystów związanych z Opolem. Tegorocznymi laureatkami są:

  • Paulina Ptaszyńska
  • Ada Birecka - jej wystawa w kwietniu 2016), projekty artystek wybrano spośród osiemnastu, które napłynęły do Galerii w 2015 roku. Konkurs od 2014 roku organizuje Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.