Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Czwartek, 19 maja 2022
Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra


11 i 18 III: Ekstremalna Droga Krzyżowa


rb 01.03.2016

Ekstremalni pątnicy porzucają komfort, domowe ciepełko, aby w milczeniu, zmęczeniu i chłodzie spotkać się z Jezusem w nocy na trasie o długości około 40 kilometrów.


Misterium Pasyjne naprawdę potrafi zaboleć. Ekstremalna Droga Krzyżowa, bo o tym wydarzeniu mowa, łączy w sobie trasę z czternastoma stacjami drogi krzyżowej przy których odbywają się wyjątkowe rozważania. Każda z osób będzie mogła zaopatrzyć się w mapę trasy, rozważania stacji drogi krzyżowej czy opaskę odblaskową. Przemarsz pomiędzy stacjami odbędzie się w milczeniu.

Po raz pierwszy w historii EDK trasa będzie prowadziła również z Opola. Następnie pątnicy za zadanie będą mieli przejść szlak przez takie miejscowości jak Lędziny, Suchy Bór, Kosorowice, Kamień Śląski, by skończyć swój bieg na Górze św. Anny, gdzie znajduje się Bazylika św. Anny. Dotychczas na Opolszczyźnie zawiązywały się dwie nitki z Kędzierzyna-Koźla oraz Gogolina, które również zmierzały do "Sanktuarium Babci Jezusa".

- Uważam, że Opole posiada duży potencjał, mamy tu wiele parafii, wspólnot, ale i studentów, a do tej pory nikt się nie pokwapił, by przyciągnąć do tej idei mieszkańców stolicy województwa - tłumaczył Lider Rejonu Opole i inicjator trasy Radzimir Burzyński. - Zależy nam także na tym, aby wydarzeniem zainteresować tych, którym do Kościoła może nie po drodze, ale ostatecznie dzięki tej alternatywnej formie przeżywania Wielkiego Postu, mogą zbliżyć się do Boga.

Sposób na życie
Ekstremalna Droga Krzyżowa, to projekt krakowskiej Męskiej Strony Rzeczywistości, współorganizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Jego pomysłodawcą jest ks. Jacek Stryczek. Pierwsza edycja EDK odbyła się w 2009 roku, na 44-kilometrowej trasie z krakowskiego Podgórza do Kalwarii Zebrzydowskiej. Obecnie chęć przeżycia nietypowej formy wielkopostnej wyraża coraz więcej osób. Uczestnicy podkreślają nową jakość relacji z Bogiem.

- Ta forma duchowości dla wielu staje się sposobem na życie. Prawdziwe Spotkanie z Nim pośrodku zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie, czyli w pełni - mówi ks. Jacek Stryczek, ideodawca EDK, znany też z organizowania akcji Szlachetna Paczka. - Tylko rok temu zdarzenie zgromadziło prawie 11 tysięcy ludzi w 63 rejonach całej Polski, czy poza granicami kraju, w szkockim Glasgow, brytyjskich Stroke-on-Trent i Blackburn-Halifax oraz w szwajcarskim Zurychu.

W tym roku organizatorzy szacują, że wyzwanie podejmie nawet 20 tys. osób. Aby zostać uczestnikiem ESTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ wystarczy wejść na stronę internetową www.edk.org.pl i wybrać trasę w swojej okolicy.

Zapisy wystartowały 10 lutego, a EDK ruszają 11 i 18 marca.