Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 27 maja 2020
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana


10 III: Paulina Lenda & KRUKI w Dworku Artystycznym


rema 25.02.2016

W czwartek (10 III) o godz. 20:00 wystąpią w Dworku Artystycznym Paulina Lenda & KRUKI. Wstęp - 15 zł.


Czwórka muzyków tworzących formację „Paulina Lenda & Kruki” to przedewszystkim przyjaciele. Znają się długo, dzięki czemu na scenie rozumieją się bez słów i porozumiewają tylko za pomocą dźwięków. I tak, jak korzeniami muzyki rozrywkowej jest blues, tak i każde z nich zaczynało swoją przygodę z muzyką właśnie od tego gatunku. Twórczość zespołu można określić jako szeroko pojętą muzykę rockową z elementami blues-rocka, psychodeli i fusion.

Rockowe brzmienie gitary, w połączeniu z funkowym basem, jazzującym, utrzymującym groove perkusistą i wokalistką o niskiej barwie głosu i soulowym zacięciu - to właśnie Wilczyca i Krucza wataha.

  • Zdobywcy Grand Prix i specjalnej nagrody za najlepsze wykonanie utworu z repertuaru patronki festiwalu na IX Festiwalu "Wielki Ogień" im. Miry Kubasińskiej
  • Zdobywcy I miejsca podczas III Międzynarodowego Festiwalu "Blues na Siewierskim Zamku"
  • Zdobywcy I nagrody podczas VIII edycji Festiwalu "Ścinawski Blues nad Odrą"
  • Laureaci Nagrody Specjalnej za najciekawsze wykonanie utworu T. Nalepy podczas XXV Festiwalu "Blues nad Bobrem"
  • Laureaci II miejsca w II edycji konkursu Discovered By Good Time Radio w kat. ROCK/Classic Rock/Blues

Paulina Lenda (wokal):
wokalistka-autorka tekstów. Znana za sprawą głębokiej barwy swojego niskiego głosu. Muzycznie w projektach solowych bardzo dużo czerpie z akustyki i muzyki folkowej (wśród Jej największych inspiracji podaje takich artystów, jak: Damien Rice, Susie Suh, Alanis Morissette, Ray LaMontagne, Noah Gundersen, Patti Smith, natomiast za niedościgniony wzór - Janis Joplin, dzięki której zakochała się w psychodelicznej muzyce/sztuce lat 70.). W 2008 r. została odkryta dzięki programowi "Mam Talent". W pierwszej polskiej edycji tego telewizyjnego show pojawiła się na scenie z coverem piosenki "Ready for love" z repertuaru India Arie. Ten szokujący występ tak dojrzałej 15. latki w telewizyjnym show pozwolił Jej na zderzenie się z muzycznym rynkiem w Polsce. 24 kwietnia 2014 roku odbyła się premiera Jej debiutanckiej płyty "WOLF GIRL".

Piotr Krakowski (gitara):
gitarzysta-samouk, grający muzykę rockową z elementami hardrocka, bluesa, fusion i funk, starający się jednak nie definiować i nie ograniczać, gdyż nadal poszukuje swojego własnego stylu, a w życiu miał niejedną muzyczną przygodę - od piosenki poetyckej, po muzykę country - grając na festiwalu w Mrągowie. Inspiruje się takimi geniuszami, jak Steve Vai, Richie Kotzen, Steve Lukather, czy Def Leppard. Gitarzysta pierwszego składu Honky Tonk Brothers, Cross Recydywy, czy Zakazu Wjazdu, na stałe grający na gitarze akustycznej z Pauliną Lendą (trasa "Wolf Girl", promująca debiutancki album). Zapalony wędkarz, zakochany w swojej nowej roli życiowej - spełniającego się taty!

Mateusz Chochołek "Ma Ch" (perkusja):
uczęszczał do Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W młodości zaczynał od bębnów etnicznych i muzyki afrykańskiej. Do grania na współczesnym zestawie akustycznym zainspirowała go muzyka jazzowa i tacy perkusiści jak Brian Blade, Steve Gadd, Dennis Chambers, Jeff Balard, Dave Weckl, Manu Katche. Na swojej muzycznej drodze, współtworzył projekty łączące muzykę około jazzową, hip-hopową i muzyką elektroniczną, pod wpływem twórczości Roberta Glaspera, Avishai Cohena czy Marka Guiliany z zespołem Now vs Now. Pierwsze kroki na scenie stawiał jednak grając bluesa, bo jak sam mówi odnajduje w nim emocje swojego serca i traktuje jako kolebkę współczesnej muzyki rozrywkowej.

Bartek Bednarz (gitara basowa):
były uczeń Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (klasa Tomka Grabowego). Jako największego idola, podaje Jaco Pastoriusa. Grał w wielu projektach rockowych, funkowych, jazzowych, etno, a także hip hopowych, gdyż w muzyce najważniejsze dla niego jest, by nie ograniczać się gatunkowo i stale poszerzać swoje horyzonty muzyczne.