Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


14 IV: Ada Birecka w Galerii Aneks GSW Opole


wir 06.04.2016

14 kwietnia o godz. 18.00 nowa wystawa w ramach "Nowego Opola". Asa Birecka, laureatka tegorocznego konkursu zaprezentuje w Galerii Sztuki Współczesnej swój najnowszy projekt.


Wystawę "Pomiędzy JA a MNIE" oglądać można do 8 maja.

Kuratorka projektu Nowe Opole: Agnieszka Dela-Kropiowska

W ramach projektu zobaczymy wideo oraz rysunki.

Komentarz autorki:

JA - prosty byt; istnienie; istota czująca, myśląca, świadoma.
MNIE - sfera niematerialna istnienia; obszar myśli, uczuć, zdarzeń i wspomnień.

Wyobraźmy sobie, że to wszystko, co sprawia, że ja to Ja, a ty to Ty, nagle znika. Znikają wszelkie etykiety, podziały i konflikty. Mamy czystą kartę, a każdy z nas jest po prostu człowiekiem.

Istnieje takie miejsce, gdzie jest to możliwe. To miejsce, gdzie różne myśli, odczucia i wspomnienia zdarzeń pojawiają się i znikają jak letnie dmuchawce. Krążą po świecie i zahaczają o różne głowy, w których się obrazują, ale nie należą do nikogo. Czasem zalegają na dłużej w jakimś ciasnym kącie, a czasem znikają tak szybko jak się pojawiły.
To miejsce znajduje się gdzieś z tyłu głowy, pomiędzy JA a MNIE każdego z nas. Jest wolne od wszelkich uprzedzeń, uwarunkowań kulturowych, pojęcia czasu czy społecznych podziałów. Myśli, uczucia i zdarzenia przechodzą przez MNIE, jednak nie powinny mieć wpływu na to, co dzieje się w JA. Jedno z możliwych połączeń z tym miejscem zachodzi za pośrednictwem zmysłów - wystarczy użyć wszystkich jednocześnie.

Rozgraniczenie Ja na JA i MNIE ma służyć przede wszystkim obserwacji, zrozumieniu i akceptacji samego siebie. Później dużo łatwiej jest zaakceptować i zrozumieć innych.
______________________________________________________________

Artystka urodziła się w Opolu w 1992 r. Ukończyła studia licencjackie w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Obecnie kontynuuje naukę na Wydziale Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi - specjalizacja intermedia. Zajmuje się głównie rysunkiem i ilustracją, a od niedawna tworzy również wideo i tatuaże. Najchętniej, niezależnie od medium, podejmuje temat jednostki i jej indywidualizmu, ale też jednostki jako części większej integralnej całości. Interesują ją także proste, choć niecodzienne historie. Inspiracje czerpie z podróży oraz instynktownych, szczerych zachowań, najczęściej właściwych dzieciom i zwierzętom. Swoje prace prezentowała w Polsce, Niemczech i Francji, m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu (2014, 2015), Galerii ASP Piotrkowska 68 w Łodzi (2015), galerii Oktogon przy HfBK w Dreźnie (2015), na zamku Albrechtsburg w Miśni (2015) oraz w Médiathèque Robert Cousin w Lens (2015).