Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 27 września 2021
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego


Zabytki otwarte dla wszystkich


10.09.2016

W kilkudziesięciu miejscowościach na Opolszczyźnie swoje podwoje otworzą pałace, dworki, zespoły parkowe, zabytkowe hale produkcyjne, drewniane kościółki czy muzea.


9 września w Prudniku odbyła się wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD). 24. edycja święta zabytków obchodzona jest pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”.

Burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych przekonywał, że miasto idealnie wpisuje się w tegoroczne hasło EDD. Podczas dwóch tygodni organizowane będą imprezy popularyzujące wspólne dziedzictwo Czechów, Niemców, Polaków, ludzi z Kresów. W planach jest zwiedzanie zabytkowej willi Hermana Fränkla, twórcy przemysłu włókienniczego oraz spotkanie poświęcone fabryce przemysłowca i jego światowym osiągnięciom w XIX i XX wieku.

W Ozimku otwarto Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi i wystawę „Nowe zabytki w zbiorach muzeum”. W ramach Święta Mostu i Żeliwa przeprowadzono inscenizację plenerową bitwy o most. Dawno nie był on tak oblegany również przez turystów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy ginących zawodów, liczne kramiki.

Również budynki związane z kulturą postanowiły zaprosić chętnych do odkrycia ich tajemnic. Filharmonia Opolska pokazała swoją siedzibę od kuchni. Do zakamarków, do których meloman nigdy nie wchodzi, prowadził przewodnik. Atrakcją był również lunch z filharmonikami, a na koniec uczta duchowa - koncert chóru i orkiestry symfonicznej FO. Chętni zwiedzali również miejsca na co dzień niedostępne w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu.

Zabytkowa festa potrwa do końca września. Organizatorzy liczą, że w tym roku uda się pobić ubiegłoroczny rekord frekwencji, który wyniósł 35 tysięcy zwiedzających.