Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 17 lipca 2024
Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny


20 XI: koncert Duo Kreisler w Tarnowie Op.


rema 28.10.2016

Koncertu światowego formatu Duo Kreisler odbędzie się 20 listopada o godz. 18.00 w kościele parafialnym pw. Św Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim.


Będzie zwieńczeniem obchodów 100-lecia poświęcenia kościoła. Na fortepianie zagra pochodząca ze Ślaska Opolskiego światowej klasy pianistka Katarzyna Glensk. W programie utwory m.in: Brahmsa, Vitalego, Kreislera i Wieniawskiego

Zagrają:

  • Henryka Trzonek - Skrzypce,
  • Katarzyna Glensk - Fortepian.

 

Henryka Trzonek
Urodzona w Warszawie, pochodzi z rodziny słynnych muzyków (matka - Halina Kowalska - koncertmistrz Orkiestry Radiowej pod batutą Stefana Rachonia, ojciec - Henryk Trzonek - znakomity altowiolista).

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat u prof. Heleny Zarzyckiej w słynnej Szkole Muzycznej przy ul. Miodowej w Warszawie. Po maturze, w Liceum Muzycznym przy ul. Pięknej, otrzymała stypendium do Konserwatorium Leningradzkiego (St. Petersburg), gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Michaiła Waimana. Ukończyła je z wyróżnieniem. Na zaproszenie prof. André Gertlera kontynuowała studia muzyczne w Konserwatorium Królewskim w Brukseli, gdzie otrzymała dyplom „Prix du Violon et Diplome Supérieure de Musique de Chambre”. Koncertowała w licznych krajach europejskich oraz w USA, dokonując wielu nagrań dla radia i telewizji. W 1981 r. wygrała konkurs dla muzyków orkiestrowych.

Przez kolejne 35 lat była I skrzypaczką w Radio-Sinfonie-Orchesters we Frankfurcie nad Menem, z którą odbyła liczne tournée koncertowe, m.in. po Ameryce, Japonii i Chinach. Przez cały ten czas występowała również jako solistka i kameralistka. Wspólnie z pianistką Mirą Raiz występowała pod nazwą „Duo Bacewicz” propagując muzykę kompozytorów polskich i słowiańskich. Od kilku lat występuje ze znakomitą polską pianistką Katarzyną Glensk.

Katarzyna Glensk
Utalentowana polska pianistka, koncertuje jako solistka i kameralistka. Występowała w Stanach Zjednoczonych, Rosji oraz w wielu krajach Europy. Współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie, regularne występuje z recitalami Chopinowskimi, zapraszana jest na festiwale muzyczne.

Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielał jej ojciec. W wieku 4 lat rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Opolu. Studiowała w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli oraz klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej. Kontynuowała naukę na studiach podyplomowych u prof. Jana Ekiera oraz prof. Bronisławy Kawalli. Sztukę pianistyczną doskonaliła jako stypendystka podczas letnich kursów muzycznych w Dartington (Wielka Brytania). W 2001 roku została stypendystką Trinity College of Music w Londynie.

W dorobku ma wiele nagród i wyróżnień, m.in. pierwszą nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Duetów Kameralnych im. L. Janačka (Brno), pierwszą nagrodę L. Smith Duo Prize (Londyn) - obie w duecie z Ewą Mizerską, pierwszą nagrodę The Chopin Prize (Londyn) oraz drugą nagrodę w konkursie E. Schumann Duo Prize for Lieder (Londyn).

W duecie z Ewą Mizerską dokonała polskiego prawykonania Sonaty na wiolonczelę i fortepian op.99 Krzysztofa Meyera. Utwór ten znalazł się na monograficznej płycie poświęconej utworom polskiego kompozytora wydanej przez wytwórnię Toccata Classics w Londynie. Z okazji Roku Chopinowskiego pianistka nagrała płytę z utworami kompozytora.

Od 2009 roku wraz ze skrzypaczką Henryką Trzonek tworzy Duo Kreisler, prezentując szeroki repertuar muzyczny. Duet występował w wielu krajach Europy oraz w USA (Nowy Jork).