Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Filharmonia Opolska, Cohen i Lora Szafran


ama 31.03.2015

W sobotę 18 kwietnia o godz. 19.00 Lora Szafran zaśpiewa piosenki Leonarda Cohena w sali koncertowej opolskiej filharmonii. Bilety kosztują 35 zł.


LORA SZAFRAN uznawana jest za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. W 1986 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wy­dziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Ka­towicach. Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away. W 1984 zajęła I miejsce na Między­narodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu.

Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego New Presentation. Z gru­pą tą nagrała dwie płyty: „Lonesome Dancer” (uznana za jazzową płytę roku 1989) i „You’ve Changed” (1993). W wokalistyce Lora Szafran nie ogranicza się wyłącznie do muzyki jazzowej. W swojej karierze wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki, wy­grywając festiwale: Sopot 90 - Grand Prix i Bursztynowy Słowik, Bregenz - Austria 90, Cesme - Turcja 91. Efek­tem jej działalności w muzyce pop są dwie płyty: „W górę głowa” (1991), „Tylko Chopin” (1994).

W 2003 roku ukazał się album Śpiewnik Nahornego, w którym można odnaleźć jedne z popularniejszych kom­pozycji Włodzimierza Nahornego, z którym płyta została nagrana. W 2005 wraz z Patrycją Gola i Beatą Bednarz założyła trio wokalne - Big Stars, z którym zdobyła trze­cią nagrodę Festiwalu Jedynki Sopot 2006. W listopadzie 2007 roku ukazała się kolejna płyta „Droga do ciebie” - zawierająca jazzowe interpretacje polskich standardów, genialnej spółki autorskiej Wasowski-Przybora. Autorem aranżacji jest Bogdan Hołownia.

W styczniu 2012 ukazał się projekt „Sekrety życia według Leonarda Cohena”. Krążek zawiera 12 piosenek kanadyj­skiego barda w polskich przekładach nieodżałowanego Macieja Zembatego a także Daniela Wyszogrodzkiego i Pawła Orkisza. Materiał ten, zaaranżowany przez Miło­sza Wośko, jest bardzo osobistym spojrzeniem Lory na twórczość Leonarda Cohena. W październiku 2013 roku projekt otrzymał miano „Złotej płyty.

Najnowsza propozycja Lory to wydany w październiku 2013 roku album „Nad ranem”, składający się z 13-tu premierowych utworów. W trzydziestoletniej karierze wokalistki nie było jeszcze płyty tak zróżnicowanej stylistycznie a jednocześnie bardzo spójnej. Znajdziemy tu kompozycje gigantów polskiej muzyki jak Seweryn Krajewski i Michał Urbaniak oraz nowych talentów: Miłosza Wośko, który odpowiada za aranżacje obu ostatnich płyt Lory oraz Tomka Krawczyka (Bisquit, Zakopo­wer). Autorami tekstów są Jonasz Kofta, Andrzej Poniedziel­ski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Dariusz Dusza (Shakin Dudi, Dżem) i Piotr Brymas.