Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 18 września 2019
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława


Opole: Darmowe warsztaty, znani choreografowie


gw 04.08.2015

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu proponuje w sierpniu warsztaty ruchowe dla amatorów zainteresowanych pogłębianiem świadomości ruchu. Zapisy w lipcu.


Warsztaty, które odbędą się w sierpniu, poprowadzą znakomici choreografowie z Polski i Europy. Szczegóły na stronie http://www.galeriaopole.pl

Ilość miejsc ograniczona.

Zgłaszanie udziału:
Aby zgłosić swój udział w warsztatach, wyślij maila (info@galeriaopole.pl), w tytule wpisując nazwę warsztatu, a w treści podaj swoje dane kontaktowe i wyjaśnij, dlaczego chcesz uczestniczyć w warsztacie.

II. 3-9.08.2015, godziny 17.00-20.00

Logowanie - pokaz warsztatowy prowadzi Paweł Grala

20 miejsc dla osób dorosłych - termin naboru 13-17.07.2015

Celem warsztatu jest otworzenie uczestników na różne formy ruchowe. Improwizowanie w ruchu łączy w sobie uważność i swobodę, skupienie na własnej cielesności, ale także na sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujemy, podejmuje temat obecności.

Jak będą wyglądać zajęcia?
Podczas warsztatu będziemy rozwijać rozumienie stanu gotowości i otwartości do swobodnego improwizowania i poznawania własnego ciała. Zawiesimy wszelką przewidywalność, aby dać sobie przyzwolenie na wydarzanie się. Będziemy wykorzystywać/używać nasze ciała w aspekcie fizycznym i emocjonalnym. Szukać wielowymiarowego rozumienia improwizacji i tańca w procesie dynamicznym, skierowanym na działanie pełne zaangażowania. Będziemy wykorzystywać sto procent własnych możliwości.

Całość zakończy pokaz pracy - stworzymy wspólnie wypowiedź ruchową odwołującą się do komunikacji i obecności w otaczającym świecie. Na warsztat zapraszam osoby o różnym stopniu zaawansowania tanecznego, jednak najwyższym stopniu zaangażowania.

II. 10-16.08.2015, godziny 17.30-20.00

GAGA I IMPRO - pokaz warsztatowy prowadzi Natalia Iwaniec

20 miejsc dla osób dorosłych - termin naboru 13-17.07.2015

GAGA jest metodą ruchową stworzoną przez choreografa Ohada Naharina, który wykorzystuje ją do pracy zarówno z profesjonalnymi tancerzami, jak i amatorami. Na potrzeby GAGA został stworzony odrębny słownik ruchu służący poznaniu zasad anatomicznych i kinetycznych ludzkiego ciała. GAGA jest metodą pracy z ciałem, która polega na zaangażowaniu całej jego struktury. Jest narzędziem do poszerzenia świadomości swoich możliwości takimi, jakimi one są naturalnie.

Więcej o GAGA: http://gagapeople.com/english/

Jak będą wyglądać zajęcia?

Zajęcia będą dzielić się na dwie części. W pierwszej części przez godzinę będziemy uczyć się ruchowego języka GAGA. Ruszając się przez godzinę bez zatrzymania, uczestnicy podążają za instrukcjami nauczyciela, który przez cały czas jest w ruchu z grupą. Eksplorujemy różnego rodzaju jakości ruchowe. Poruszamy naszą wyobraźnię, by wszystko to, co mamy w głowie, stało się fizycznym doświadczeniem, w którym wysiłek spotyka się z przyjemnością. Nie ma obserwatorów. Niczego nie oceniamy.

Podczas drugiej części warsztatu będziemy podejmować zagadnienia z zakresu GAGA i improwizacji, by wchodzić głębiej w fizyczne działanie, jednak już nie w formie lekcji GAGA. W trakcie tej sesji będziemy poszukiwać - budować nasz indywidualny słownik ruchowy korzystając z zadań z zakresu improwizacji, choreografii i kompozycji. Ta kilkudniowa praca ma nam wszystkim pomóc wychodzić poza swoje utarte schematy ruchowe i wyjść z własnej komfortowej strefy działania. Poruszymy się.

Warsztat zakończy się pokazem zadań improwizowanych i materiału budowanego przez kilka dni na bazie doświadczeń uczestników.

III. 17-23.08.2015, godziny 18.00-20.00

Przestrzeń wyobraźni - prowadzi Stine Marcinkowski

20 miejsc dla osób dorosłych - termin naboru 20-25 lipca

Warsztat „Przestrzeń wyobraźni" prowadzony przez choreografkę Stine Marcinkowski będzie opierał się na systemie analizy ruchu stworzonym przez Rudolfa Labana i rozwiniętym przez Irmgard Bartenieff. Polega on na uważnej obserwacji i badaniu intencji ruchu. Podstawą do analizowania ruchu w metodzie Labana jest opracowanie pojęć BESS (body, effort, shape, space). W pracy tą metodą często używa się obiektów wyimaginowanych, których doświadcza się w sposób fizyczny w przestrzeni.

Jak będzie wyglądał warsztat?
Codzienna praca w ramach warsztatu będzie się rozpoczynać od zbudowania wspólnej koncepcji tego, czym jest ciało, wysiłek, kształt i przestrzeń. Poprzez cielesne i mentalne doświadczanie poruszania się w przestrzeni, zarówno z wykorzystaniem obiektów jak i bez nich, będziemy pracować na obrazach doświadczanych zmysłowo oraz tych wewnętrznie generowanych przez nasz umysł.

Każdy dzień będzie polegał na gromadzeniu i analizowaniu tych doświadczeń, po to by uczestnicy mogli sami zacząć tworzyć kolaż obrazów ciała w ruchu, w relacji do obiektów w przestrzeni oraz innych uczestników.

Grupa uczestników warsztatów nauczy się, jak przełożyć swoje kinestetyczne doświadczenia na wizualną wypowiedź. Będziemy pracowali z przestrzenią jako konkretnym miejscem wyobrażenia, imaginacji, ale także przestrzenią jako architekturą, w której odkrywamy indywidualną/osobistą motorykę w codziennym życiu i abstrakcyjnych momentach. Każdy dzień pracy będzie kończył się podsumowaniem, rozmową, analizą tego, co się wydarzyło i zostało doświadczone, oraz krótką prezentacją zebranego materiału.