Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 27 września 2021
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego


Wrocław: Rusza Brave Festival


08.07.2015

Przestrzeń Wrocławia już jest przygotowana na wielkie wydarzenie - powstał unikatowy w skali kraju mural. 10 lipca rusza 11 Brave Festival.


Już 10 lipca rozpoczyna się 11. edycja festiwalu dla odważnej publiczności. Na początek wielkie święto Brave Kids oraz występ Sony Jobarteh - griotki oraz znanej na świecie instrumentalistki i wokalistki, tegorocznej kuratorki Brave Festival. 

Głównym motywem Brave Festival 2015 jest tradycja griotów, strażników pamięci, opowiadaczy i znakomitych muzyków z Afryki Zachodniej. Jednak w szerszym planie wydarzenia festiwalu koncentrują się wokół opowieści i pamięci.

- Chciałbym ośmielić ludzi, żeby się zastanowili, skąd pochodzą i co tworzy ich tożsamość, żeby zostali z tym pytaniem po festiwalu. Tegoroczna edycja ma skłaniać do sięgania do źródeł naszej tożsamości. Toumani Diabate, jeden z najbardziej znanych griotów, powiedział: jeśli wiesz, skąd pochodzisz, to wiesz, dokąd zmierzasz - mówi Grzegorz Bral, dyrektor i pomysłodawca Brave Festival.

Wielki finał Brave Kids
11. edycja festiwalu wystartuje na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Najpierw zobaczymy finał projektu Brave Kids, spektakl przygotowany przez 113 młodych artystów z 15 krajów i 4 kontynentów.

- Tylko Brave Kids potrafią stworzyć tak intrygujące połączenie różnych tańców i tradycji muzycznych. To będzie niepowtarzalne przedstawienie. Było już 5 finałów i za każdym razem dzieciaki kompletnie nas zaskakiwały. Dla nich improwizacja jest tak naturalna jak oddychanie - mówi Justyna Warecka, koordynatorka projektu Brave Kids.
Energetyczny występ najodważniejszych dzieci świata wprowadzi nas w wydarzenia głównego nurtu festiwalu.

Griotka, wokalistka, instrumentalistka, kuratorka
11. edycję Brave Festival rozpocznie Sona Jobarteh pochodząca z jednego z najstarszych klanów griotów z Gambii. Jest pierwszą kobietą w swojej rodzinie, która profesjonalnie gra na korze, jednym z trzech najważniejszych instrumentów griotów. - Z równą swobodą wykorzystuje korę zarówno w tradycyjnych utworach, jak i we współczesnych aranżacjach. Tworzy muzykę melodyjną i harmonijną, a do tego śpiewa głębokim, czystym głosem. Ma fanów na całym świecie, nie przestając być griotką z krwi i kości - opowiada Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.

Głos Sony Jobarteh można usłyszeć w przeboju filmowym z 2013 roku „Nelson Mandela: droga do wolności”. Jest nie tylko instrumentalistką i wokalistką, lecz także kompozytorką oraz producentką. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata.
- Została również kuratorką tegorocznej edycji festiwalu, ponieważ jest doskonałym przewodnikiem po świecie griotów - dodaje Adrian Podgórny.

Podczas Brave Festival 2015 Sonę Jobarteh zobaczymy i usłyszymy dwa razy. Poza premierowym koncertem wystąpi także ostatniego dnia festiwalu - po raz pierwszy w życiu w duecie ze swoim ojcem. Sanjally Jobarteh jest jednym z najsłynniejszych griotów Gambii. Wspólnie zaprezentują repertuar bardzo starych, nieraz prawie zapomnianych utworów wykonywanych na korze.

Odważny mural
W ramach 11. edycji festiwalu powstał unikatowy mural. Najważniejszym elementem dzieła jest twarz - patrzy prosto przed siebie, a jej spojrzenie intryguje i przyciąga uwagę. Mural powstał na ślepej ścianie kamienicy przy ul. Mieszka I 1, tuż przy pl. Bema we Wrocławiu. Jego stylistyka wpisuje się w tradycję plakatów Brave Festival.

- Twarz to symbol odwagi, z jaką obce kultury wchodzą w naszą rzeczywistość i dzielą się swoimi doświadczeniami w ramach Brave Festival To bezpośrednie odwołanie do idei festiwalu, wydarzenia przede wszystkim dla niezwykłych ludzi. Dzięki muralowi będzie ona jeszcze mocniej obecna w przestrzeni Wrocławia - mówi Paulina Anna Galanciak z Brave Festival.

Autorem dzieła jest wrocławski artysta Michał Węgrzyn, który stworzył m.in. znany mural „Brama do Nadodrza”.

Wydarzenia poza nurtem głównym festiwalu:

  • Przegląd Filmowy - 14 filmów o opowieściach i sztuce opowiadania. Wszystkie projekcie w Dolnośląskim Centrum Filmowym, ul. Piłsudskiego 64a. Program Przeglądu tutaj.
  • Warsztaty - Inspirujące i pasjonujące. Okazja do nauki od niezwykłych artystów. Więcej o warsztatach Brave Festival 2015 tutaj.
  • Opowiadacze - 6 wieczorów z wyjątkowymi opowiadaczami. Codziennie od 11 do 16 lipca po godz. 22:00. Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5. Wstęp bezpłatny.
  • Opowiadacze dla dzieci - 11 i 12 lipca o godz. 11:00 dzieci posłuchają opowieści przygotowanych specjalnie dla nich. Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5. Wstęp bezpłatny.
  • Konferencja ”O opowieści” - Artyści, naukowcy i pasjonaci podyskutują o znaczeniu opowieści dla kultury i życia społecznego. Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Potrwa od 11 do 12 lipca w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 36, sala 208 wstęp bezpłatny. Więcej o konferencji tutaj.
  • Występy otwarte - Pigmeje Aka z grupy Ndima, 15 lipca godz. 16:30, oraz Zanzibar Taarab/Kidumbak Ensemble, 16 lipca godz. 16:30. Oba koncerty na otwartej scenie festiwalowej w Rynku.