Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 22 września 2019
Imieniny: Maury, Milany, Tomasza


31 VII-2 VIII: Piknik militarny w Ludwikowicach Kłodzkich


kra 29.07.2015

Od 31 lipca do 2 sierpnia na terenie Muzeum Techniki Militarnej Riese Molke S III w Ludwikowicach Kłodzkich odbędzie się III Dolnośląski Piknik Militarny Góry Sowie.


Zwiedzanie muzeum, stoiska handlowe i rekreacyjne, strzelnica, konkursy, ognisko, zabawy i karaoke oraz kino plenerowe z pokazami filmów dokumentalnych to atrakcje każdego dnia pikniku.

W piątek 31. lipca o godz. 15.00 organizatorzy zapraszają na premierę reportażu „1277” połączoną ze spotkaniem z bohaterem produkcji - panem Janem Latańskim, ostatnim żyjącym więźniem obozu Ludwigsdorf.

Drugą premierą będzie najnowsza książka Pana Łukasza Kazka ”Faszystowska mać” opisująca wspomnienia jednego z pierwszych polskich osadników na terenie Gór Sowich Wojciecha Szczeciniaka. Spotkanie również połączone ze spotkaniem z autorem książki.

Na sobotę 1. sierpnia na godz. 15.00 zaplanowano rekonstrukcję historyczną „Riese- pamięci ofiar…”, w której zagrają m.in. mieszkańcy Głuszycy. Po widowisku teatralno-historycznym koncert Jarka Chojnackiego. Impreza odbywa się w Muzeum Techniki Militarnej „Molke” w Ludwikowicach Kłodzkich i ma charakter edukacyjny - propaguje historię Polski i regionu poprzez żywe lekcje historii, promuje turystyczne walory regionu oraz prezentuje jego dorobek kulturalny.

Centralnym punktem projektu jest Wielkie Widowisko Teatru Żywego „Sowiogórskie tajemnice - Riese - Pamięci ofiar…”, którego celem jest opowiedzenie o dramatycznej historii regionu przy zaangażowaniu wielu grup rekonstrukcyjnych i lokalnej społeczności. Widowisko w swoim przekazie jest protestem, swoistym sprzeciwem przeciwko wojnie, produkcji broni, agresji zbrojnej i fizycznej, nieludzkiemu traktowaniu człowieka przez człowieka.

Spektakl „Sowiogórskie tajemnice - Riese - Pamięci ofiar…” zrealizowany jest przy udziale najlepszych grup rekonstrukcyjnych z całej Europy oraz bardzo zaangażowanej w przedsięwzięcie lokalnej społeczności grających rolę ludności cywilnej, więźniów i górników pracujących w kopalni „Wacław” W spektaklu bierze udział około 200 statystów i aktorów.

W związku, że ty roku nie dostaliśmy dofinansowania z urzędu marszałkowskiego, a chcemy cyklicznie prowadzić imprezę wprowadziliśmy symboliczny bilet aby choć po części zminimalizować koszty przedsięwzięcia.

Cena wstępu na 1 dzień pikniku: 5 zł - bilet normalny, 3 zł- bilet ulgowy, pakiet na 3 dni: 10 zł -normalny, 5 zł- ulgowy.

Więcej informacji na stronie: www.dolnoslaskipiknikmilitarny.com.pl.