Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Czwartek, 06 sierpnia 2020
Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego


1 VIII: Opolska Wyspa Bolko - soulowa sobota


kom 29.07.2015

1 sierpnia o godz. 19.30 widzimy się na koncercie Phillipa Backena, który wystąpi z akompaniamentem Jacka Mielcarka (saksofon, duduk) oraz Jakuba Mielcarka (kontrabas).


Wszyscy pasjonaci stylów indie roots, blues, soul proszeni pod scenę! Wejście darmowe.

Phillip Backen - Australijczk, który swoją karierę rozpoczął w 2008 r. w Sydney pod okiem lokalnego producenta Petera Northcote’a, gdzie zadebiutował utworem "Everything Looks Better in Candlelight", który szybko zyskał rozgłos w europejskich stacjach radiowych. Jego twórczość często porównywana jest do stylów reprezentowanych przez takich artystów jak: Roy Harper, Ben Harper, Neil Young czy Jeff Buckley. Od 2012 roku jego drugim domem stała się Europa, gdzie regularnie koncertuje i rozwija się muzycznie.

Jacek Mielcarek - niewidomy muzyk jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w czasie studiów dostał wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po ukończeniu studiów koncertował w Kanadzie i USA wraz z czołówką polskich muzyków rozrywkowych.
Po powrocie do kraju zajmował się rozpowszechnianiem muzyki jazzowej, występując w klubach, a także prowadząc audycje w Radiu Opole, w których przedstawiał najnowsze nagrania jazzowe znanych i mniej znanych artystów.
Jako solista - wokalista i saksofonista z Opole Big Band, działającym przy Filharmonii Opolskiej występował na wielu estradach Europy, m. in. na Festiwalu Jazzowym w Montreux, zyskując bardzo przychylne recenzje zarówno krytyków, jak i publiczności. W 2005 roku Radio Opole wydało mu płytę „Mellow Look”. Nagrał ją w duecie z pianistą Markiem Walarowskim. Album ten ukazał się w prestiżowym THE EUROPEAN JAZZ MAGAZINE - JAZZ FORUM. Jacek Mielcarek oprócz własnych projektów muzycznych często grywa z zespołami o innej niż jazz prowieniencji. Od dwóch lat jest członkiem Kapeli Brodów. Na stałe gra również z Adamem Strugiem - laureatem I nagrody im. Cz. Niemena oraz TV Polonia Festiwalu Nowa Tradycja 2008. Wraz z Adamem Strugiem występował na zaproszenie Radia Szwedzkiego w sztokholmskim klubie Stalle, w marcu 2009 roku.

Jakub Mielcarek jest studentem Instytutu Jazzu AM w Katowicach, w klasie kontrabasu u prof. Jacka Niedzieli. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie nagrodę „Złotych Gęśli” przyznawaną najlepszemu instrumentaliście podczas Festiwalu Nowa Tradycja. W czerwcu 2009 roku jako najmłodszy z artystów reprezentował Polskę na II Festiwalu Euro Med. Grał również na MFJT „Złota Tarka 2009″. Występuje, tak jak jego ojciec w Kapeli Brodów oraz z Adamem Strugiem.