Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 27 maja 2020
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana


22 X: Astrand, Skrzypek, Kaliszuk w Filharmonii Opolskiej


ama 17.09.2015

W ramach 24 Międzynarodowego Festiwalu Drum Fest w Filharmonii Opolskiej 22 X o godz. 19.01 zagrają koncert jazzowy: Astrand, Skrzypek i Kaliszuk. Wstęp - 30 zł.


Anders Åstrand - specjalista gry na instrumentach perkusyjnych, regularnie koncertuje i prowadzi warsztaty perkusyjne w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Australii i Europie. Z własnym zespołem kameralnym Global Percussion Network często występował w Szwecji, Europie, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej.

Astrand skupia się na melodycznej i rytmicznej improwizacji, co stanowi również istotną cechę jego kompozycji.

Komponuje na różne składy instrumentalne, oraz tworzy muzykę do nowoczesnych spektakli multimedialnych zawierających taniec, projekcje video, instrumenty z lodu oraz rzeźby ogniowe.

Razem z Davem Samuelsem, Anną Dager i Hanną Ekström założyli zespół Mallostrings, z którym wystąpili podczas festiwalu DRUM FEST w 2013r.

Anders Åstrand współpracuje z muzykami szwedzkimi i z całego świata. Jest rozchwytywanym perkusistą, ale również prowadzi kilka projektów chóralnych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Kilkukrotnie koncertował podczas PASIC (Międzynarodowego Kongresu Stowarzyszenia Sztuki Perkusyjnej w USA). Od 2008 roku jest międzynarodowym konsultantem marki Zildjian prowadzącym również wykłady i prezentacje.

Adam Skrzypek zaczął swoją przygodę z muzyką w wieku 9 lat. Odebrał pełne wykształcenie muzyczne w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kontrabasu u ad. Jacka Niedzieli. Zdobył szereg nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach jazzowych. Jako muzyk brał udział w wielu ważnych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, takich jak Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Jazz nad Odrą, Festiwal Standardów Jazzowych i innych.

Dariusz Kaliszuk urodził się w 1968 r. W 1985 roku ukończył Państwowe Liceum Muzyczne we Wrocławiu w klasie perkusji. Po ukończeniu w 1989 roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu w ramach Stypendium Ministra Kultury przebywał na Kubie, gdzie doskonalił swój warsztat perkusyjny. Po powrocie do kraju związał się z Akademią Muzyczną we Wrocławiu gdzie pracuje do dziś w charakterze wykładowcy w klasie perkusji na Wydziale Jazzu. Był członkiem takich zespołów jak Salted Peanuts i Funky Groove. Współpracował z orkiestrą ALEX BAND i KUKLA BAND. Obecnie związany jest również z wrocławskim Teatrem Muzycznym CAPITOL.

Adam Skrzypek - bas,
Dariusz Kaliszuk - perkusja,
Anders Åstrand - wibrafon i marimba