Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 27 maja 2020
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana


2 i 3 X: amerykański muzyk Jordan Rudess w filharmonii


koma 07.09.2015

W ramach 24 Międzynarodowego Festiwalu Drum Fest zagra Jordan Rudess, kompozytor i multiinstrumentalista, znany głównie jako pianista.


Absolwent konserwatorium Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Określany jako pianistyczna nadzieja USA do momentu, kiedy to jako nastolatek kupił pierwszy syntezator klawiszowy, porzucając tym samym zawód muzyka klasycznego. Wybrany “Najlepszym klawiszowcem wszechczasów” przez Music Radar Magazine Jordan Rudess jest najbardziej znany ze współpracy z wielokrotnie nagrodzonym platynową płytą i nominowanym do nagrody Grammy nadzwyczajnym zespołem Dream Theatre. Rudess współpracował również między innymi z artystami takimi jak LMR, Tony Levin, Marco Minneman, Liquid Tension Experiment, David Bowie, Steven Wilson, Aviv Geffen, the Dixie Dregs, Rod Morgnstein, Enrique Iglesias, Tony Williams, Jan Hammer czy Paul Winter.

W 2010 roku odbyła się premiera pierwszej orkiestrowej kompozycji Rudessa “Explorations" na keyboard z orkiestrą. W 2013 roku Jordan Rudess wydał solowy, akustyczny album pt. “All That is Now”, który połączony jest z jego aplikacją “Jordan Rusdess Explores” oraz jego albumem “Explorations” nagranym z 50 osobową orkiestrą.

Dream Theater wydał swoją ostatnią płytę DVD z koncertu “Breaking The Fourth Wall” przez wytwórnię Roadrunner Records jesienią 2014 roku, które zdobyło I miejsca na listach najpopularniejszych DVD.

Kolejną pasją Jordana Rudessa są klawiatury sterujące. Rudess jest właścicielem prężnie działającej firmy Wizdom Music, która tworzy nagradzane aplikacje takie jak MorphWiz, SampleWiz oraz Geo Synthesizer. Jordan Rudess jest przewodniczącym w CME Music twórców Xkey klawiatury przenośnej oraz dyrektorem w londyńskiej firmie Roli Bras - firma, która stworzyła Seaboard. Jordan Rudess jest autorem dwóch książek opisujących techniki gry na instrumentach klawiszowych w tym ostatniej pt. “Total Keyboard Wizardry: Techniki i improwizacja”.

Muzycy z całego świata mogą korzystać z lekcji Jordana Rudessa poprzez Online Music Conservatory oferujące różne kursy, od harmonii i rytmu, poprzez improwizacje, różne techniki i trening słuchania. www.jroc.us

- 2.10.2015 - Opole - Filharmonia Opolska, godz. 19:00 - koncert symfoniczny z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej
- 3.10.2015 - Opole - Filharmonia Opolska, godz. 19:00 - recital solowy