Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


8 X: CALIFORNIA GUITAR TRIO


koma 08.09.2015

W ramach 24 Międzynarodowego Festiwalu Drum Fest w Filharmonii Opolskiej 8 X o godz. 19.00 wystąpi Paul Richards, Bert Lams, Hideyo Moriya. Wstęp - 50 zł.


Paul Richards z Salt Lake City w USA, Bert Lams z Affligem w Belgii i Hideyo Moriya z Tokyo w Japonii po raz pierwszy spotkali się w Anglii podczas jednego z warsztatów gitarowych Roberta Frippa Guitar Craft Course w 1987 roku. Po ukończeniu wielu takich warsztatów cała trójka grała razem w tzw. League of Crafty Guitarists Frippa. Kiedy League of Crafty Guitarists zakończyło swoją działalność muzycy pragnęli kontynuować współpracę i tak Bert, Paul i Hideyo założyli w 1991 roku The California Guitar Trio. Styl California Guitar Trio to fuzja muzyki klasycznej i rocka, bluesa, jazzu, muzyki progresywnej oraz charakterystyczny kalifornijski styl i gatunek tzw. „surf music”.

Trio od ponad 16 lat nieprzerwanie koncertuje. King Crimson, Jon Anderson, John McLaughlin, John Scofield, Tito Puente, Taj Mahal, Peter Rowan i Tony Rice, Dark Star Orchestra, Leftover Salmon, Sleepytime Gorilla Museum, Steve Lukather, Simon Phillips, David Sylvian, Adrian Legg, Kaki King, Tony Levin to tylko niektórzy, z którymi występowali na scenie.

Wydali 12 płyt: 6 CD studyjnych zawierających kompozycje własne, jak również różnorodne aranżacje gitarowe utworów klasycznych jak Toccata i Fuga J. S. Bacha czy V Symfonia Beethovena; 4 płyty nagrane podczas koncertów na żywo oraz CD z utworami świątecznymi.

Płyta "Echoes" składa się z aranżacji najbardziej znanych utworów California Guitar Trio w wersji elektrycznej oraz po raz pierwszy zaprezentowanej wersji "Rapsodii Bohemia" zespołu Queen. Usłyszeć można utwory grane we współpracy między innymi z Bonnie "Prince" Billy, Tony Levinem, Patem Mastelotto, Tomem Griesgraberem, Jamie Masefieldem, Pamelią Kursten, Tylerem Trotterem.

W 2007 roku California Guitar Trio wydali album "Highlights", który jest podsumowaniem 15 letniej kariery. W 2010 roku wydali płytę "Andromeda" w wersji CD oraz winylowej, która jest przełomowa w łączeniu brzmienia gitary akustycznej i elektrycznej.

Obecnie California Guitar Trio świętuje 20 lecie kariery i będzie można usłyszeć ich niesamowitą twórczość już w październiku podczas 24 edycji Międzynarodowego Festiwalu DRUM FEST.