Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 18 września 2019
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława


18 X: koncert Grzegorz Kapołka Trio i Moving Parts


14.09.2015

W ramach 24 Międzynarodowego Festiwalu Drum Fest w opolskiej szkole muzycznej 18 X o godz. 18.00 odbędzie się koncert bluesowy. Wstęp - 50 zł.


XXX wystąpi w składzie:

  • Benny Greb - perkusja
  • Kit Downes - instrumenty klawiszowe
  • Chris Montague - gitara

Benny Greb - niemiecki perkusista i kompozytor, od najmłodszych lat z pasją interesował się muzyką. Będąc młodym chłopakiem słuchał takich zespołów jak Tower of Power, The Police, James Brown, James Taylor, Billy Joel w czasach kiedy mało kto w jego wieku lubił tę specyficzną muzykę. Obecnie Benny Greb jest rozchwytywanym wykładowcą prowadzącym warsztaty perkusyjne na całym świecie. Jest również twarzą sygnowanych bębnów. Rozwinął własną technikę nauki gry na perkusji, a jego DVD pt. “The Language of Drumming” - materiał prezentujący unikalne, fascynujące podejście Bennego Greba do gry na zestawie perkusyjnym od podstawowych rudimentów po kompleksowo złożone solówki - stało się globalną sensacją na edukacyjnym rynku muzycznym.

Oprócz własnych nagrań, Benny nagrywał płyty z wieloma muzykami niemieckiej sceny muzycznej, jak Ron Spielman, Stoppok, Nils Wülker czy Blue Touch Paper. Obecnie Benny Greb skupia się przede wszystkim na swoim zespole Moving Parts.

Muzyczny instynkt połączył go z brytyjskimi muzykami: Kit Downes - instrumenty klawiszowe, nominowany w magazynie Downbeat do nagrody Rising Star; Chris Montague - fenomenalny gitarzysta i kompozytor, współpracuje z Royal Acedemy of Music. Muzykę Moving Parts określa się jako intensywne interakcje trzech muzyków. Mocno słyszalny groove oraz jazzowe improwizacje połączone z elektroniczną przejrzystością dźwięku.

Grzegorz Kapołka jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

"Gitarzysta Roku 2014" według czytelników magazynu Twój Blues. W rankingu „Gitarowy Top” (2002) został uznany za najlepszego gitarzystę bluesowego w Polsce, natomiast płyta „Blue Blues II” zajęła 1 miejsce w kategorii „Najlepsza płyta gitarowa Blues”. „Blue Blues” została uznana przez prestiżowe czasopismo "Muzyk" za "najlepszą polską płytę bluesową jaka kiedykolwiek się ukazała”, a przedostatnia ostatnia płyta Tria otrzymała nominację do nagrody "Fryderyk" w kategorii -"Najlepszy album roku - Blues".

Grzegorz ma swoim koncie ma 5 płyt autorskich, 2 koncertowe oraz ponad 50 krążków, na których udzielał się jako muzyk sesyjny. Najnowszy, czwarty studyjny album Tria - "Blues4You", ukazał się 12 października 2013.

Basista Dariusz Ziółek to z pewnością jeden z najlepszych polskich basistów, nie mający sobie równych pod względem oryginalności. Czasopismo "Gitara i Bas" przyznało mu nagrodę za wybitne osiągnięcia basowe w roku 2002. Jego płyta "4 strings" została okrzyknięta rewelacją, a nagrana została solo - bez nakładek. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Irkiem Dudkiem, Leszkiem Możdżerem oraz wieloma gwiazdami polskiej sceny jazzowej i bluesowej.

Perkusista Ireneusz Głyk to jedna z najciekawszych postaci polskiego jazzu i bluesa. Absolwent Wydziału Jazzu w klasie perkusji i wibrafonu. Grał w duecie z Benkiem Maselim, współpracował z Tomaszem Stańko, Stanisławem Sojką, Irkiem Dudkiem, Jorgosem Skoliasem, SBB.