Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Czwartek, 19 maja 2022
Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra


4 X: Urbanator days w Kędzierzynie-Koźlu


sat 07.09.2015

Michał Urbaniak przez dwa dni będzie gościł w kędzierzyńskim Domu Kultury "Chemik". 3 X odbędą się darmowe warsztaty, a dzień później - jam session i koncert.


Pomysłodawcą i organizatorem Urbanator Days jest Michał Urbaniak. Ten międzynarodowej sławy muzyk to saksofonista, kompozytor i oczywiście skrzypek, a od niedawna także aktor. W filmie „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego zagrał z sukcesem jedną z głównych ról. Wcześniej, za muzykę do „Długu” Krzysztofa Krauzego otrzymał Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Świat o nim usłyszał, kiedy zagrał na płycie „Tutu” Milesa Davisa. Dwie dekady później jego nazwisko zwyciężyło w plebiscycie na najwybitniejszego muzyka jazzowego magazynu „Down Beat” w aż 5 kategoriach.

4 października o godz. 17.00 Jam session i koncert w DK "Chemik".
Bilety - 60 zł - przedsprzedaż, 80 zł - w dniu koncertu

Michał Urbaniak już po raz dziewiąty zaprasza miłośników żywiołowej improwizacji, pełnego werwy jazzu oraz hipnotyzującego wokalu na Urbanator Days. Na jednej scenie obok uznanych osobowości jazzu, rapu czy soulu staną najzdolniejsi, młodzi muzycy, by wspólnie zagrać jam session.

Zapisy na bezpłatne warsztaty: www.urbanatordays.com

W Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie Kożlu, oprócz słynnego jazzmana, pojawią się światowej klasy muzycy, którzy występowali z takimi artystami jak Chaka Khan, Ray Charles, Babyface, Diana Ross, Amy Winehouse czy Whitney Houston.

DZIEŃ PIERWSZY

Spotkanie rozpoczyna się od przywitania uczestników przez Michała Urbaniaka i artystów Urbanatora. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną specjalne ćwiczenia z udziałem „warsztatowiczów”, które pozwolą doświadczyć specjalnego rodzaju skupienia i specyficznej percepcji w przestrzeni estradowo-muzycznej. Następnie zostaną przedstawione różne style muzyczne i techniki wykonawcze. Artyści i będą prezentowali uczestnikom możliwości wykonania danego materiału muzycznego w różnych stylach - od jazzu nowoorleańskiego, soulu, rapu, bluesa aż po hip-hop. Zwrócą szczególną uwagę na prawidłową realizację różnych rytmów i charakterystycznych zwrotów melodyczno-rytmicznych, a także podzielą się wiedzą na temat różnych stylów muzyki niesymfonicznej.

DZIEŃ DRUGI

Drugiego dnia uczestnicy będą mogli w pełni wykorzystać w praktyce wiedzę, którą przyswoili poprzedniego dnia i popisać się swoimi umiejętnościami na wspólnym jam session. Uczestnicy wraz z artystami Urbanatora będą przygotowywali się do jam session, na którym wspólnie zagrają późnym popołudniem. Każdy otrzyma szansę grania na scenie z fenomenalnymi muzykami, znanymi na całym świecie.

W tegorocznej edycji wydarzenia udział wezmą:

  • Andy Ninvalle - raper, performer, współpracujący z Didi Bridgewater czy saksofonistką Candy Dulfer;
  • Xantone Blacq - multiinstrumentalista, producent muzyczny, wokalista i pianista o niezwykłej charyzmie. Pierwsze występy muzyczne dawał już w wieku 3 lat, grając w kościele na kongach. Współtworzył m.in. z Nigelem Kennedym i z Amy Winehouse.
  • Al MacDowell - kompozytor, producent z Nowego Jorkuzagra zagra na basie zagra, twórca indywidualnego stylu gry na gitarze basowej, grał m.in. z: Ornette Coleman, Jocelyn Brown, Diane Reeves, Lenny White, Tom Brown.
  • Frank Parker z USA - wystapi na perkusji. Występował m.in. z Patricią Barber, Kurt Elling Quartet, Freddie Hubbard, Jon Faddis, Randy Brecker, Roy Hargrove,Nicholas Payton, Joe Lovano, Bobby Watson czy John Patitucci.