Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


11 XI: Koncert z okazji Święta Niepodległości


em 03.11.2015

Koncert z okazji Święta Niepodległości w wykonaniu filharmoników opolskich pod dyrekcją Przemysława Neumanna. Zaproszenia bezpłatne.


W programie:

  • Karol Szymanowski - Uwertura koncertowa E-dur op. 12
  • Aleksander Głazunow - Chopiniana op. 46
  • Mieczysław Karłowicz - Odwieczne pieśni op. 10

11 listopada to ważny dzień. W koncercie upamiętniającym 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Filharmonicy Opolscy wraz ze swoim szefem - Przemysławem Neumannem - pochylą się nad jednymi z najwybitniejszych kompozycji z czasów... kiedy Polski nie było.

Mocnym rozpoczęciem koncertu będzie Uwertura koncertowa E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego. Wymagające wyjątkowych umiejętności partie muzyków orkiestry, partytura gęsta nasyceniem wielobarwnych dźwięków - a całość robiąca piorunujące wrażenie.

W roku Konkursu Chopinowskiego nie może zabraknąć oczywiście twórczości najsłynniejszego z polskich kompozytorów tworzących ku pokrzepieniu serc. Tym razem zabrzmi Chopiniana op. 46 - orkiestrowe opracowanie muzyki Fryderyka Chopina, którego autorem jest Aleksander Głazunow.

O Odwiecznych pieśniach op. 10 Mieczysława Karłowicza (które zwieńczą uroczysty koncert) nie sposób myśleć bez przejęcia. Jeśli skreślone na pięciolinii nuty mogą mieć władzę nad słuchającym ich człowiekiem, jego emocjami i refleksjami - to są to z pewnością nuty, które wyszły spod ręki Karłowicza. Rekomendacją niech staną się słowa Piotra Beczały, który kilka dni temu zadebiutował na scenie nowojorskiej Carnegie Hall, wykonując m.in. karłowiczowskie pieśni: „Ludzie naprawdę nie wierzą w to, co słyszą; że nieznany kompozytor pisał tak wspaniałą muzykę. Stanowi to dla mnie potwierdzenie, że dobór repertuaru jest właściwy."

Przemysław Neumann
Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu w klasie śpiewu. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu - dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.

Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce.

Jako dyrygent prowadził orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego etatowym dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Od 2010 roku współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym, od 2013 z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury poznańskiej Akademii Muzycznej. 1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.

Miejsce: sala koncertowa
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie biletowej w dniu koncertu od godz. 17:30