Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Czwartek, 19 maja 2022
Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra


20 XI: Koncert symfoniczny w filharmonii


em 07.11.2015

20 listopada usłyszycie filharmoników opolskich pod batutą Rafała Janiaka. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie biletowej w dniu koncertu od godz. 18.30


Program:

  • Ludwig van Beethoven - Uwertura Egmont op. 84
  • Johannes Brahms - Koncert podwójny a-moll op. 102 na skrzypce i wiolonczelę
  • Antonín Dvořák - VIII Symfonia G-dur op. 88

RAFAŁ JANIAK
Dyrygent i kompozytor urodził się w 1986 roku. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie.

W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych wśród nich m.in. I nagrodę I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” w Częstochowie (2008), a także wyróżnienie na 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010), a także półfinalistą Conducitng Competition „Donatella Flick” w Londynie (2014).

Dwukrotnie był laureatem „Studenckiego Nobla” (2009, 2010), a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007,2012), Keimyung University Foundation (Korea Południowa 2009), oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009).

Regularnie koncertuje z orkiestrami m.in. Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonii Juventus oraz Filharmonii Śląskiej, Bałtyckiej, Gorzowskiej, Zielongórskiej i Rzeszowskiej. W 2011 roku został głównym dyrygentem Bemowskiej Orkiestry Symfonicznej Camerata Viva, z którą wykonuje dzieła od XVII w. do XXI w. We wrześniu 2012 roku zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień” prowadząc koncert z udziałem orkiestry Filharmonii Narodowej, Podczas kolejnej edycji „Warszawskiej Jesieni” (2013) artysta poprowadził koncert finałowy.

Repertuar artysty obejmuje dzieła symfoniczne, koncertowe a także oratoryjne. W 2011 roku zadebiutował jako dyrygent operowy prowadząc premierowe przedstawienie „Cosi fan tutte” W.A.Mozarta. W 2014 na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej we współpracy z UMFC objął kierownictwo artystyczne nowej inscenizacji „Don Giovanniego” W. A. Mozarta.

Obecnie pracuje na stanowisku asystenta na swojej macierzystej uczelni. W sezonie 2012/13 był asystentem Antoniego Wita, a w sezonie 2013/14 Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej.

Anna Daroch
Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w klasie skrzypiec prof. Iwony Wojciechowskiej oraz studiów solowych podyplomowych w klasie prof. Liviu Casleanu w Hochschule für Musik und Theater w Rostocku w Niemczech. Jako solistka i kameralistka bierze czynny udział w międzynarodowych projektach muzycznych, współpracując z wieloma wybitnymi artystami, jak Susanne Rabenschlag, Michael Flaksman, Vladimir Mendelssohn, Krzysztof Penderecki, Marek Janowski, Donald Runnicles, Gerhard Markson, Fabrice Bollon.

Koncertowała w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Finlandii oraz USA. Występowała w ramach międzynarodowego tournee na zaproszenie Ensemble Modern Orchestra pod dyrekcją Pierra Bouleza oraz Petera Eötvösa w salach koncertowych Baden Baden Festspielhaus, Alte Oper Frankfurt, Amsterdam Concertgebouw, Konzerthaus Berlin, Salle Pleyel w Paryżu. Od wielu lat koncertuje w rodzinnym trio fortepianowym Daroch Trio wraz z którym ukończyła z wyróżnieniem podyplomowe studia muzyczne w klasie kameralistyki prof. Michaela Haubera oraz prof. Michaela Flaksmana w Niemczech w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim.

Doskonaliła swój warsztat także na mistrzowskich kursach pod kierunkiem wybitnych kameralistów, byli to m.in. prof. Bernard Greenhouse z Beaux Arts Trio, prof. Avedis Kouyoumdjian, prof. Matthias Kirschnereit oraz artyści z Artemis Quartet. Jest laureatką programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska“ oraz fundacji „Menuhin Live Music Now“ i „ Freunde Junger Musiker“ w Niemczech. Rokrocznie bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych wśród nich: „Emanacje“ w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, „Lago Maggiore Musica Festival“, „Ascoli Piceno Festival“, „Festival Alfredo Piatti Bergamo“, „Heidelberger Kammermusikfestival“, „Eckelhausener Musiktage Festival Marburg“, „Kammermusikfestival Kronberg“, „Idyllwild Arts Music Festival“, „Music Gardens Festival Warsaw“. Wraz z Daroch Trio ma na swoim koncie koncerty w ramach wielu prestiżowych wydarzeń, które miały miejsce m.in. w Belwederze, na Zamku Królewskim w Warszawie i w placówkach dyplomatycznych.

W 2012 wraz z Tomaszem Darochem wystąpiła w Robert Schumann Saal w Düsseldorfie z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej grając podwójny koncert Johannesa Brahmsa. Nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz niemieckich rozgłośni radiowych: SWR, NDR-Kultur, BR-Klassik. W 2014 roku ukazała się nakładem wytwórni Dux płyta „Dvořák-Ravel-Debussy/Piano Trios - Daroch Trio“. Obecnie mieszka we Freiburgu w Niemczech gdzie prowadzi swoją działalność pedagogiczną.

Tomasz Daroch
Urodził się 15 czerwca 1989 roku w Łodzi, w rodzinie o artystycznych tradycjach. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat. Kształcił się pod kierunkiem wybitnych wiolonczelistów, prof. Michaela Flaksmana, prof. Juliusa Bergera, prof. Jeleny Ocic oraz prof. Stanisława Firleja. W ostatnich latach ukończył studia z wyróżnieniem w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim w Niemczech oraz w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w której to od 2013 roku pracuje na stanowisku asystenta. Brał również udział w wielu mistrzowskich kursach wiolonczelowych u światowej sławy profesorów takich jak: Bernard Greenhouse, Miklos Perenyi, Heinrich Schiff, Frans Helmerson, Gary Hoffman, David Geringas.

Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów wiolonczelowych, m.in. 

  • Otrzymał I nagrodę oraz tytuł Grand Prix podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
  • Zdobył również II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Pablo Casalsa w Budapeszcie.
  • Wspólnie z siostrą Marią Daroch w kategorii duetów otrzymał I nagrodę na XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.
  • Podczas V Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Antonio Janigro w Zagrzebiu w Chorwacji zdobył III nagrodę oraz nagrodę publiczności.
  • Zwyciężył 44 Międzynarodowy Konkurs Instrumentalny w kategorii - wiolonczela w Markneukirchen w Niemczech.
  • Otrzymał również I nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, II nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi.
  • I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych w Niemczech w Oldenburgu.

W ostatnich latach Tomasz Daroch otrzymał także wiele specjalnych wyróżnień, m.in. dyplom „Primus in artibus” dla najlepszego absolwenta roku akademickiego 2012/2013 w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego w kategorii „Osobowość Roku”, honorowe wyróżnienie „Łódzkie Eureka” przyznawane przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi oraz nagrodę specjalną podczas międzynarodowego kursu mistrzowskiego „Internationale Sommerakademie Mozarteum Salzburg”.

Jest również wielokrotnym stypendystą fundacji „Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci”, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Marszałka Województwa Łódzkiego, Kunststiftung Baden-Württemberg oraz Menuhin Live Music w Niemczech, a także otrzymał stypendium artystyczne Ministra Kultury RP w ramach programu stypendialnego "Młoda Polska".

Jako solista zadebiutował w wieku 14 lat z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Od tamtej pory występował z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna AMADEUS, Orkiestra Symfoniczna NFM, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Heidelberger Philharmoniker, Chursächsische Philharmonie, Varazdin Chamber Orchestra, Zagreb Soloists, Zagreb Philharmonic, Moscow Virtuosi, Magyar Radio Symphony Orchestra oraz orkiestrami symfonicznymi Filharmonii w Katowicach, Bydgoszczy, Opolu, Zabrzu. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, m.in. z Corneliusem Meisterem, Vladimirem Spivakovem, Jonathanem Darlingtonem, Jackiem Kaspszykiem, Markiem Pijarowskim, Jerzym Maksymiukiem, Wojciechem Rajskim, Agnieszką Duczmal, Jerzym Salwarowskim, Tadeuszem Strugałą oraz Krzysztofem Urbańskim. Występował także jako solista i kameralista na międzynarodowych festiwalach, m.in. „Festspiele Salzburg” w Austrii, „Alfredo Piatti Festival”, „Ascoli Piceno Festival”, „Lago Maggiore Musica” we Włoszech, „Heidelberger Frühling”, „Oldenburger Promenade”, „Eckelshausner Musiktage” w Niemczech, „Musical Olympus”, „Rising Stars At Kremlin” w Rosji, „Szalone Dni Muzyki”, „Łańcuch VIII”, „Wratislavia Cantans”, „Emanacje”, „Ogrody Muzyczne” w Polsce.

Od wielu lat koncertuje również z rodzinnym trio fortepianowym „Daroch Trio” wraz z siostrami: Anną (skrzypce) i Marią (fortepian), a także w kwartecie wiolonczelowym „Polish Cello Quartet”.

Tomasz Daroch dokonał nagrania Koncertu Wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego z NFM Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Jacka Kaspszyka. Płyta wydana została przez CD Accord jako szósty album z cyklu „Opera Omnia”. Wspólnie z siostrami jako „Daroch Trio” nagrał również debiutancką płytę „Piano Trios-Daroch Trio” z dziełami kameralnymi C. Debussy’ego, M. Ravela oraz A. Dvoraka, która wydana została przez wytwórnię fonograficzną DUX.

Miejsce: sala koncertowa