Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


22 XI: XIV Opole Gospel Festival


em 07.11.2015

Opole Gospel Choir pod dyrekcją Jacka Mełnickiego zaprezentuje się 22 listopada na deskach Filharmonii Opolskiej o godz. 18.00


Miejsce: sala koncertowa
Bilety: 40 zł 

Marek Bałata
Polski wokalista jazzowy, kompozytor, grafik. Artysta wyjątkowy, jego muzykalność, tembr głosu, repertuar i niezależność oraz współpraca z najlepszymi - sprawiły, że od wielu lat, niezmiennie, cieszy się szacunkiem znawców i publiczności. Wyznacza trendy, toruje drogę następcom, jest wzorem dla wielu muzyków młodszego pokolenia. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Uważany jest za najlepszego wokalistę jazzowego w Polsce, doceniany również poza granicami kraju. Przez kilkanaście lat zwycięzca corocznego plebiscytu JAZZ TOP pisma Jazz Forum w kategorii Wokalista Jazzowy. Na jego repertuar składają się utwory własne oraz standardy jazzowe, pieśni gospel, transkrypcje utworów Fryderyka Chopina, utwory Krzysztofa Komedy, piosenki Zygmunta Koniecznego, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej i Andrzeja Waligórskiego.

„Opole Gospel Choir”
Ppowstał w Opolu w listopadzie 2001 roku z inicjatywy Jacka Mełnickiego - założyciela i lidera grupy wokalnej „Studio Singers”, działającej w latach 1985-1999. Obecnie w Chórze występuje ponad 30 osób, związanych wcześniej z Opolskim Studiem Piosenki - są to w większości studenci szkół wyższych Opola, Wrocławia, Krakowa, Katowic i Warszawy, oraz profesjonalni wokaliści, animatorzy kultury oraz aktorzy serialowi, teatralni i musicalowi.

Członkowie chóru to doświadczeni wokaliści, wielokrotni laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali piosenkarskich. Obok działalności w chórze z wielkim powodzeniem realizują swoje artystyczne pasje w indywidualnych i bardzo różnych projektach artystycznych. Zespół prezentuje nie tylko tradycyjną, standardową muzykę gospel, lecz również jej współczesne odmiany: „Urban gospel” („Gopel miejski”) czy też powszechnie znane i cenione utwory przynoszące słuchaczom ważne, duchowe i ewangeliczne przesłania.

Nagrania zespołu znalazły się, jak do tej pory, na siedmiu płytach CD (trzy płyty autorskie oraz cztery krążki we współpracy z takimi artystami jak Janice Harrington, „Jazz Ball Orchestra”, czy „Big Warsaw Band” pod dyrekcją Stanisława Fiałkowskiego).
Opole Gospel Choir to laureaci drugiej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel „Gospel Camp Meeting 2003”. Chór jest także jednym z sześciu finalistów konkursu „European Gospel Award”, który odbył się w Berlinie we wrześniu 2005 roku. Natomiast w 2006 roku podczas 43. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, zespół otrzymał prestiżową Nagrodę Dziennikarzy.

  • Marek Bałata - wokal
  • Tadeusz Leśniak - piano
  • Józef Michalik - gitara basowa
  • Bartosz Staromiejski - perkusja