Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 18 września 2019
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława


28 i 29 XI: Piosenka francuska w Opolu i Kędzierzynie


em 09.11.2015

"L'amour a Paris, czyli miłość w Paryżu" - koncert Doroty Lanton w opolskiej filharmonii. Zabrzmią najpiękniejsze francuskie piosenki o miłości.


Czas: 29 listopada
Miejsce: OPOLE, sala koncertowa Filharmonii Opolskiej, godz. 18.00
Bilety: 40 zł

Czas: 28 listopada
Miejsce: KĘDZIERZYN-KOŹLE, , godz. 17.00
Bilety: 30 zł

Dorota Lanton 
Aktorka i piosenkarka, m.in znana z serialu Klan, wykonuje w oryginale największe przeboje Edith Piaf, Jacquesa Brela, Juliette Greco, Charlesa Aznavoura, Josephine Baker, Carli Bruni i własne piosenki, nawiązując do klimatu kabaretów paryskich lat 30-tych i 50-tych. Koncert to brawurowe cabaret/varietes oraz specjalne, wysmakowane stroje /PRADA, Eva Minge/ a także wyrafinowana muzyka. To jak wyprawa do współczesnej stolicy Francji, gdzie słychać wszystkie rytmy świata, pobrzmiewają w nich jednak echa niezapomnianych nut fenomenalnej Edith czy tajemniczej Juliette.

Znakomicie odnajduje się w tych wielkich postaciach francuskiej estrady nie gubiąc nic z własnej osobowości. Wszystko to ubrane w nowoczesne i bardzo wyrafinowane aranżacje muzyczne znakomitego zespołu Marka Stefankiewicza i Bogusława Nowickiego, oprawione lekką i barwną narracją oprowadzającej po Paryżu Doroty Lanton. Ukończyła Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Niedawno wróciła do serialu "Klan", w którym gra postać Julii. Występowała w warszawskich teatrach "Roma" i "Kwadrat", w wielu serialach, filmach i programach kabaretowych. W 2008r. ukazała się jej płyta "Jak balsam", nagrana w Rydze, piosenki zaistniały na antenach radiowych, a teledyski w stacjach telewizyjnych i internecie.

Bogusław Nowicki
Poeta, bard, autor tekstów, kompozytor i wykonawca własnych utworów, literat, satyryk, felietonista, autor pierwszej audycji w Polskim Radiu, promującej współczesną piosenkę satyryczno-literacką, którą nazwał "Piosenki z tekstem" - termin przyjęty później jako określenie gatunku. Autor piosenek: "Gawędziarze", "Uśmiechnięte dziewczyny na dworcach", "Poszukiwania", nagradzany na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Piosenki Studenckiej w Krakowie i wielu innych. Wydał trzy autorskie płyty - "Ballady", "Oceany" i "Optymizmu gram". Pisze również dla innych wykonawców m.in. dla Doroty Lanton (płyta "Jak balsam"). Obecnie prócz autorskich koncertów "Optymizmu gram", występuje w programie "Biesiada bardów", a także w koncercie Doroty Lanton "Miłość w Paryżu". Niedawno miała miejsce premiera nowego koncertu "Dylan i ja" (piosenki Dylana w tłumaczeniu Bogusława Nowickiego), z którym wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu "Poetyckie Rubieże" w Gubinie.