Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 05 czerwca 2023
Imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera


5 XII: Dziadek do orzechów w Kędzierzynie-Koźlu


rema 27.11.2015

Artyści Opery Lwowskiej na deskach Domu Kultury "Chemik". Niezwykłe widowisko baletowe Piotra Czajkowskiego "Dziadek do orzechów" dla dzieci i nie tylko.


Bilety w cenie: 60 zł - dorośli, 30 zł - dzieci.

Niezwykła propozycja dla dzieci i nie tylko - przedstawienie baletowe z udziałem Artystów Narodowego Lwowskiego Baletu i Międzynarodowej Fundacji Premiera - "dziadek do orzechów".

Przypomnijmy, że jest to jedno z najważniejszych dzieł Piotra Czajkowskiego i jeden z najbardziej znanych baletów na świecie. Bazę dla libretta stanowiło opowiadanie E.T.A. Hoffmana „Dziadek do orzechów i Król Myszy” w wersji spopularyzowanej przez A. Dumasa ojca.

Małą dziewczynkę, Marie (występującą także jako Klara - w oryginale było to imię jej ulubionej lalki), intryguje niepozorna i nieinteresująca dla innych zabawka - dziadek do orzechów. Wynikiem tej fascynacji jest niesamowity, fantastyczny sen. Marie-Masza śni o tajemniczej wędrówce po kolorowych krajobrazach Krainy Słodyczy, ożywających lalkach, antropomorficznych zwierzętach i roślinach. Baśniowa tematyka baletu umożliwiła stworzenie naprawdę niezwykłej muzyki i choreografii, z takimi fragmentami, jak słynny Taniec cukrowej wieszczki.