Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 27 maja 2020
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana


27 XI do 20 XII: WORLD PRESS PHOTO w Opolu


kr 26.11.2015

Corocznie wystawę odwiedza ponad dwa miliony ludzi w około 45 krajach. W Opolu prezentowana jest od 13 lat i na stałe wpisała się w kalendarz imprez.


Wystawa czynna codziennie od 28 listopada do 20 grudnia, w godz. 10.00 - 20.00.

Ceny biletów obowiązujące w czasie trwania wystawy:

normalny - 8zł
ulgowy - 4zł
rodzinny - 20 zł

World Press Photo 2015 jest doroczną (już 58) edycją wystawy fotografii prasowej. Składa się z prac wyróżnionych w największym i najbardziej prestiżowym konkursie, którego organizatorem jest fundacja World Press Photo. 

Każdego roku niezależne międzynarodowe jury ocenia prace nadesłane przez fotografów prasowych oraz agencje z różnych stron świata. W tegorocznym konkursie World Press Photo wzięło udział 5.692 fotografów z całego świata. Jury składające się z grupy czołowych specjalistów oceniało 97912 zdjęć. Nagrody przyznawane były w ośmiu następujących kategoriach: Contemporary Issues, Daily Life, General News, Long-Term Projects, Nature, Portraits, Sports, Spot News. W każdej z nich wyróżniono pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

W tym roku za najlepszą pracę uznano zdjęcie duńskiego fotografa Madsa Nissena. Uchwycił on Jona i Alex, parę gejów mieszkających w Sankt Petersburgu w Rosji. Życie dla lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów (LGBT) staje się coraz trudniejsze w Rosji. Mniejszości seksualne doświadczają dyskryminacji prawnej i społecznej, molestowanie, a nawet brutalnych ataków przestępstw z nienawiści konserwatywnych grup religijnych i nacjonalistycznych.