Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Mniejszość w filharmonii


mn 14.12.2015

W wypełnionej po brzegi sali Filharmonii Opolskiej odbył się koncert adwentowy, kończący jubileusz 25-lecia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.


Zarząd wręczył 85 osobom medale za zasługi na rzecz towarzystwa. Zgromadzeni wysłuchali bogaty program kolęd i piosenek świątecznych w języku niemieckim.

W ciągu roku udało zorganizować się wiele wydarzeń kulturalnych i spotkań, w których wspominano trudne początki, ale wybiegano również myślą w przyszłość, by zastanowić się nad dalszym funkcjonowaniem organizacji.

- Postawmy sobie pytanie: czym byłby ten region bez naszego zaangażowania? - pytał przewodniczący TSKN Rafał Bartek, przypominając o tym co się wydarzyło. - Jak bez naszej aktywności wyglądałyby nasze miasteczka i wsie? Jaka byłaby przyszłość naszych dzieci, jak bardzo byliby zainteresowani pielęgnowaniem języka niemieckiego i niemieckiej kultury?

Przewodniczący wskazywał na przyszłość Mniejszości Niemieckiej i działania jakie zostały już podjęte - tysiące projektów ożywienia domów spotkań, organizacja niemieckojęzycznych szkółek piłkarskich czy też wybory nowych struktur.

Wielu odznaczonych członków było obecnych 25 lat temu przy zakładaniu struktur TSKN. Większość z nich poświęcała swój czas wolny by działać zarówno dla mniejszości niemieckiej, ale przede wszystkim by działać w swoich miejscowościach i na rzecz swojego własnego heimatu. Wśród odznaczonych znalazł się również Ryszard Donitza, dyrektor biura TSKN.