Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Opolanin wśród najlepszych


ema 05.05.2016

Opolanin Leonnard Czakaj został finalistą konkursu Młody Muzyk Roku. Nie pojedzie jednak na finał do Kolonii. Został jednak ulubieńcem publiczności.


Ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego muzyka grającego na jednym z klasycznych instrumentów to szansa na reprezentowanie Polski w czasie konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii. Dwunastu uczestników półfinału, wybranych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie dotychczasowych osiągnięć artystycznych, wykonało wybrany utwór na instrument solo lub przy akompaniamencie fortepianu. Wsród finalistów znalazł się Lennard Czakaj z Opola.

3 września przed katedrą w Kolonii odbędzie się wielki plenerowy koncert dla kilku tysięcy osób, w którym Polskę reprezentować będzie 18-letni saksofonista Łukasz Dyczko z Katowic. Całość poprowadzi światowej sławy brytyjski skrzypek Daniel Hope. Jest to tzw. muzyczna Eurowizja.

Leonnard Czakaj został wybrany za to ulubieńcem publiczności. Jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Opolu w klasie trąbki Klaudiusza Lisonia. Naukę gry rozpoczął w wieku siedmiu lat. Należy do niezwykle utalentowanych, młodych muzyków, co wielokrotnie potwierdzał konfrontując swoje umiejętności na konkursach trębaczy, m.in. w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Mielcu, Oławie, Jaworznie, Opolu, Jastrzębiu Zdroju, Krapkowicach, Kaliszu, Toruniu, Brnie, zdobywając głównie pierwsze nagrody i wysokie oceny.

Jego umiejętności i rozwój mają charakter mocno indywidualny, bo w swoich preferencjach artystycznych łączy często muzykę klasyczną z jazzową, grając z powodzeniem zarówno w orkiestrze symfonicznej, jak i w big bandzie. Swoje umiejętności doskonalił na lekcjach, warsztatach, kursach prowadzonych przez nauczycieli akademickich i wybitnych muzyków, do których należą m.in. Reinhold Friedriech, Klaus Schuhwerk, Konradin Groth, Wim van Hasselt, Laura Vukobratović, Wolfgang Guggenberger, Hannes Läubin, Richard Giangiulio, James Morison, Roman Gryń, Igor Cecocho.?W 2014 roku uczestniczył w solowym tournée w Chinach zorganizowanym przez fundację „Chopin” z Krakowa.