Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Znawcy z gimnazjów


koma 06.05.2016

W Komprachcicach przeprowadzono VI edycję konkursu ?Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej? skierowanego do uczniów gimnazjów z województwa opolskiego.


Organizatorem rywalizacji było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz biuro poselskie posła Ryszarda Galli. W zmaganiach składających się z dwóch etapów - szkolnego i wojewódzkiego - podczas wszystkich edycji wzięło udział 1200 osób. Pierwsza część polegała na przeprowadzeniu eliminacji na poziomie szkolnym w poszczególnych gimnazjach wśród chętnych uczniów. Zgłosiło się ich 230.

Organizator konkursu przesłał 30 pytań stworzonych na podstawie materiałów o mniejszości niemieckiej, które wcześniej otrzymała każda szkoła. Po przeprowadzeniu etapu szkolnego wyłoniono dwóch najlepszych uczniów do etapu wojewódzkiego. Na finał przyjechało 48 uczniów z 24 placówek. 29 punktów na 30 możliwych zdobyła Anna Pryszcz z gimnazjum w Zębowicach. Wszyscy nagrodzeni świetnie mówią po niemiecku. Często od najmłodszych lat komunikują się po niemiecku z babcią, rodzicami czy dalszą rodziną w Niemczech. Najczęściej uczą się go również jako języka mniejszości.

W nagrodę za zaangażowanie i wykazanie się największą wiedzą o Mniejszości Niemieckiej zwycięzcy wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym do Wiednia. Otrzymali również nagrody rzeczowe.