Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Piłka nożna i język niemiecki


koma 19.05.2016

Pomysł połączenia gry w piłkę nożną i poznawania języka niemieckiego był strzałem w dziesiątkę. Już w sześciu miejscowościach na Opolszczyźnie powstały kluby.


W Kotorzu Małym otwarto na boisku LKS Silesius Kotórz Mały szóstą niemieckojęzyczną szkółkę piłkarską. Projekt Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim zatacza coraz szersze kręgi. Wspierany jest przez niemieckich inwestorów oraz Dolnosaksoński Związek Piłki Nożnej. Pomysł był trafieniem w dziesiątkę: połączono naukę gry w piłkę nożną z poznawaniem języka niemieckiego.

Lokalne organizacje mniejszości niemieckiej bardzo chętnie chciałyby mieć szkółki w swoich okręgach. Na treningi piłki nożnej w Kotorzy Małym (gmina Turawa) wraz z interaktywną nauką niemieckiego zapisało się ponad 20 chętnych, w wieku od 4 do 12 lat. Wsparcia językowego udzielił Goethe Instytut w Krakowie. Organizatorzy będą dalej prowadzić zapisy do szkółki, by stworzyć co najmniej dwie grupy treningowe. Trener Damian Żmuda będzie zdradzał tajemnice piłkarskie swoim podopiecznym na boisku LSK Silesius Kotórz Mały. Trening prowadzony jest w języku niemieckim.

Pierwsza szkółka piłkarska Miro powstała w lutym 2015 roku w Chrząstowicach. Imię patrona wybrano nieprzypadkowo - to znany piłkarz Miroslav Klose, który urodził się w Ozimku i jest reprezentantem narodowym Niemiec. Do akcji przyłączyły się: Strzelce Opolskie, Bogacica, Ozimek, Krośnica, Jemielnica, w której odnotowano wielkie zainteresowanie dziewcząt.