Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


W Opolu skakał mistrz świata


emu 13.06.2016

Opolski 11. Festiwal Skoków staje się coraz bardziej prestiżową imprezą sportową. W tym roku uczestniczyli w niej sportowcy m.in. z Niemiec, Czech, Szwecji, Ukrainy, Bułgarii.


Na stadionie lekkoatletycznym Gwardii pojawiły się tłumy kibiców, które chciały na żywo zobaczyć halowego mistrza świata w skokach wzwyż Gianmarco Tamberiego. 24-letni Włoch dwa miesiące temu pokonał wysokość 236 cm w Portland w Stanach Zjednoczonych, zdobywając najwyższy tytuł. Stał się rozpoznawalny również z powodu wyglądu i zarostu jedynie na połowie twarzy.

Razem z nim na opolską imprezę przyjechał brązowy medalista z igrzysk olimpijskich w Londynie. Mutaz Essa Barshim z Kataru trenowany jest przez polskiego trenera Stanisława Szczyrbę. Rok temu na mistrzostwach świata w Pekinie zajął czwarte miejsce. Jego rekord życiowy to 243 cm i stanowi marzenie wielu sportowców na świecie. W Opolu 25-latek pojawił się już po raz drugi. Trzy lata temu wygrał imprezę wynikiem 233 cm. Tym razem już w pierwszej próbie poszybował na wysokość 240 cm, zwyciężając przeciwników. Dwukrotnie próbował również pobić rekord świata i poprzeczkę ustawiono na 245 cm, ale obie próby się nie powiodły.

Wśród kobiet najlepszą okazała się Urszula Gardzielewska, ustanawiając 186 cm. Trzecią lokatę zajęła Niemka Jossie Graumann.