Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 26 maja 2020
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła


Opolskie rzeki w finałach


rema 04.09.2016

Jury wyłoniło spośród blisko 50 nadesłanych zgłoszeń jedenaście rzek finalistek konkursu Rzeka Roku 2016 ogłoszonego przez Klub Gaja.


Wśród nich znalazł się potok Chróścinka na terenie gminy Dąbrowa zgłoszony przez Stowarzyszenie Miłośników Chróściny oraz Odra w Opolu zgłoszona przez Komitet Obrony Pasieki - Miasto dla Ludzi.

We wrześniu finaliści będą walczyć o tytuł najpiękniejszej rzeki w Polsce. Teraz wszystko zależeć będzie od internautów, którzy w ogólnopolskim, internetowym głosowaniu zadecydują o zwycięzcy, oddając swoje głosy.

Niezwykłe miejsca nad rzekami, które jednoczą ludzi, mają własną opowieść i są istotne dla przyrody, historii czy kultury danej społeczności to wartości, których Klub Gaja poszukuje organizując konkurs.

Jurorzy nie ukrywają, że mieli ogrom pracy przy wyłonieniu finalistów. - Wszystkie tegoroczne zgłoszenia były ciekawe i inspirujące - wyjaśnia Paweł Grzybowski, koordynator programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja. - Zgłoszenie rzeki to rzeczywiste działanie na rzecz środowiska naturalnego, dbałość o miejsce oraz promocja lokalnych wartości, lokalnych ojczyzn. W każdym opisie można było dostrzec miłość i szacunek do swoich lokalnych rzek.

Wśród konkurentek opolskiego potoku i Odry płynącej przez Opole znalazły się:

  • Biała Przemsza w Sosnowcu zgłoszona przez Gminę Sosnowiec,
  • Bzura w Sochaczewie na terenie gmin: Sochaczew, Brochów, Młodzieszyn, Nowa Sucha zgłoszona przez Stowarzyszenie Nad Bzurą,
  • Czarna Hańcza w woj. podlaskim zgłoszona przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną w Białymstoku,
  • Obra na terenie gmin: Bledzew, Miedzichowo, Międzyrzecz, Pszczew, Trzciel, Zbąszyń, Siedlec zgłoszona przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra - Warta,
  • Słupia w Słupsku zgłoszona przez Miasto Słupsk,
  • Sumina na terenie gminy Lyski zgłoszona przez Gminę Lyski, Wiar na terenie gminy Fredropol zgłoszona przez Aleksandrę Góralczyk,
  • Wisła w Bydgoszczy (Fordonie) zgłoszona przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu,
  • Wisła na terenie gminy Słubice zgłoszona przez Gminę Słubice.