Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 26 maja 2020
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła


Opolanie najlepsi w Polsce


28.10.2016

25 tysięcy osób zabrało głos w badaniach rowerzystów, przeprowadzonego przez Fundację Allegro All For Planet. Najczęściej na rower wsiadają mieszkańcy Opola.


Najwięcej kilometrów tygodniowo pokonują mieszkańcy Szczecina. Średnio przejeżdżają oni aż 70 km w tygodniu. Najbardziej zadowolonymi z warunków jazdy w swoim mieście rowerzystami są Gdańszczanie, a najmniej - mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. Najwięcej niebezpiecznych sytuacji na drodze odnotowują rowerzyści z Łodzi - w ciągu roku jest to aż pięć zdarzeń spowodowanych przez rowerzystów i sześć, których sprawcami są kierowcy samochodów. Najrzadziej świadkami wypadków są cykliści z Olsztyna. Kradzieży roweru najbardziej obawiają się Wrocławianie. Najspokojniejsi o swoje jednoślady są rowerzyści z Radomia i Białegostoku. - Udaje się odzyskać co trzeci skradziony rower - mówi mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. - Niestety często nie wiemy do kogo należał odzyskany rower, bo ich właściciele ich nie oznakowali.

Okazuje się, że 78 procent polskich rowerzystów korzysta z roweru codziennie lub kilka razy w tygodniu. Średni dystans, który pokonują tygodniowo w okresie wiosenno-letnim to aż 60,4 kilometra. Jak się przy tym okazuje, mężczyźni przejeżdżają średnio o 18 km tygodniowo więcej niż kobiety, a mieszkańcy dużych miast o 10 km więcej niż ci z małych miejscowości i wsi. Co ciekawe, najmniej na rowerze jeżdżą uczniowie oraz studenci.

Choć zdecydowana większość rowerzystów (bo aż 93 procent) korzysta z roweru w celach rekreacyjnych, ponad połowa wykorzystuje rower w codziennych obowiązkach - jeździ nim do pracy, do szkoły czy po zakupy. 51 procent polskich rowerzystów określić można więc mianem rowerzysty miejskiego, czyli takiego, który wykorzystuje rower jako podstawowy środek transportu.

Polscy rowerzyści są coraz bardziej świadomi tego, jak istotne w ich bezpieczeństwie na drodze jest odpowiednie, sprawne wyposażenie roweru, jak sprawne oświetlenie, dzwonek. - Posiadanie kasku deklaruje 41 procent rowerzystów - mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych. - Aż 72% badanych deklaruje posiadanie „rowerowej” aplikacji mobilnej w swoim smartfonie, przez co telefon stał się nieodłącznym towarzyszem rowerowych wycieczek.

Przygotowanie do udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku deklaruje połowa użytkowników jednośladów, przy czym jako bardzo dobre swoje umiejętności ocenia w tym zakresie zaledwie 10 procent. Dokładnie taka sama liczba cyklistów posiada w wyposażeniu swojego roweru apteczkę rowerową.