Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 23 czerwca 2024
Imieniny: Albina, Wandy, Zenona


Bolesław Polnar ciągle żywy


kor 03.04.2017

Artysta malarz Bolesław Polnar umarł trzy lata temu w wieku 62 lat, ale pozostała po nim pamięć i setki obrazów. Przypomina o nim wystawa w opolskiej Galerii Sztuki Nowoczesnej.


W 2006 roku wraz ze wspólnikiem Ryszardem Rzepką założył autorską galerię BP ATELIER, w której co miesiąc prezentował twórczość artystów z Polski, Niemiec, Czech, wypowiadających się w różnych mediach - malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, nowe media, performance. W Atelier odbywały się także spotkania autorskie pisarzy i poetów. Rok przed śmiercią Polnara galeria zakończyła działalność.

Urodził się w Głubczycach, ale mieszkał i tworzył w Opolu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach, dyplom z grafiki uzyskał w pracowni prof. Włodzimierza Kunza.

Bolesław Polnar był laureatem prestiżowej nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na obraz im. J. Spychalskiego w Poznaniu (1977), rok później wyróżniony na Bielskiej Jesieni '78. Wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami regionalnymi. W kwietniu 2013 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu Medal Zasłużony dla Kultury - Gloria Artis.

Poza malarstwem wypowiadał się też w grafice użytkowej. Przez wiele lat projektował okładki dla miesięcznika „OPOLE”, później projektował okładki i ilustracje do miesięcznika „STRONY”. Przez 10 lat współpracował z Oficyną Literacką WERS, opracował graficznie 56 książek, projektował również książki wydawane przez Uniwersytet Opolski. Współpracował z opolskimi teatrami: Teatrem Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki i Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego projektując scenografie, programy i plakaty, których część znajdują się w Muzeum Plakatu Polskiego w Wilanowie.
Od 2000 roku Bolesław Polnar był nauczycielem malarstwa i rysunku w opolskim Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa. Twórczość Bolesława Polnara prezentowana była na blisko 100 wystawach indywidualnych oraz równie wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Berlinie, Monachium, Duren, Oldenburgu, we Francji (w Paryżu, Chartres, Montpellier), Stanach Zjednoczonych (Nowym Jorku, Waszyngtonie, San Francisco), w Szwecji (Helsinborg), włoskiej Weronie, w Parlamencie Europejskim w Brukseli w ramach Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. W Czechach m.in. w Ostrawie, Krnovie, Opawie, Ołomuńcu.