Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 września 2023
Imieniny: Maury, Milany, Tomasza


Życie i śmierć w Opolu - Oppeln


med 10.12.2018

W Opolu zrealizowano projekt, który popierany był zarówno przez miłośników historii, opolskie władze, jak i mniejszość niemiecką. Dotyczy on losów cmentarza poniemieckiego.


Obiekt ten na stałe wpisał się w historię miasta, mimo prób jego likwidacji w czasach PRL.
W trakcie inauguracji zaprezentowano książkę „Życie i Śmierć w Opolu. Stary cmentarz miejski 1813-1963”, autorstwa dr Joanny Filipczyk i dr Gerharda Schillera. Zademonstrowano również portal http://cmentarzopole.pl/

Na spotkanie przybył Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim oraz Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Historię starego cmentarza przybliżyła dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Urszula Zajączkowska. Słuchacze z ciekawością dowiedzieli się o historii jednej rodziny z Oppeln/Opola opowiedziana przez Paula Schichtę, mieszkańca Opola pt. „Rodzina Schichtów mieszka w Oppeln - Sczepanowitz/Opolu Szczepanowicach od XVII wieku”. James Powri, potomek bombardiera Henriego Powriego z 62 Królewskiego Batalionu Artylerii Polowej przybliżył historię batalionu wojsk brytyjskich w Opolu okresie plebiscytu na Górnym Śląsku.

Dr Joanna Filipczyk i dr Gerhard Schiller oprowadzili po cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej śladami dawnych mieszkańców miasta.