Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


W Kędzierzynie bajka polsko-czeska


ap 08.12.2009

Prawie 30 tysięcy euro pozyskała Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu na realizację przyszłorocznego projektu pod nazwą ?Bajka na każdy czas. Integracja społeczności pogranicza poprzez promocję literatury".


Dofinansowanie pochodzi ze środków Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RCz-RP 2007-2013, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz programu Przekraczamy granice, finansowanego z budżetu państwa. Całkowity budżet projektu wynosi 35.285,00 EUR, w tym dotacja unijna blisko 30.000 EUR, a wkład własny biblioteki stanowi 5% ogólnej wartości zadania. Projekt będzie realizowany we współpracy z biblioteką w czeskim Prerovie w okresie od stycznia do października 2010 r.

Prerov to miasto partnerskie Kędzierzyna-Koźla. Bajka na każdy czas to projekt skierowany do dzieci ze szkół i przedszkoli, a także nauczycieli oraz bibliotekarzy. Jego głównym celem jest poszerzanie współpracy pomiędzy miejscowościami polsko-czeskiego pogranicza poprzez podejmowanie wspólnych działań w zakresie kultury, edukacji i promocji literatury dla dzieci z obu krajów. W ramach projektu ogłoszony zostanie konkurs na plastyczną interpretację wybranej bajki. Dzieci z Kędzierzyna-Koźla ilustrować będą bajki czeskie, a maluchy z Prerova polską literaturę dla najmłodszych. Z najpiękniejszych ilustracji powstanie polsko-czeski bajkowy kalendarz na rok 2011 i pokonkursowa wystawa, która będzie pokazywana po obu stronach granicy euroregionu Pradziad.

Ogółem zaplanowano ponad 40 imprez: spotkań z polskimi i czeskimi autorami, tłumaczami i ilustratorami, bajkowe warsztaty, wystawy wydawnictw i ilustracji książkowej, plener bajkowy, malowanie bajkowego muru, konferencję dla nauczycieli i bibliotekarzy, galę finałową i wycieczkę Śladami Rozbójnika Rumcajsa. Nie zabraknie występów teatrzyków dziecięcych, koncertów i innych atrakcji. Spotkania, warsztaty twórcze, czytanie tekstów, wspólne rozmowy mają tworzyć warunki do rozważań nad światem literackim i realnym, zachęcić dzieci do kreatywności oraz poszerzać zdolności komunikowania się.