Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 21 kwietnia 2019
Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy


Sukces na wiolonczelę


am 01.03.2014

Wiolonczelista Jakub Dubik z Opola zwyciężył w konkursie International MTNU Young Artist Performance Competition w Bordeaux.


To prestiżowe międzynarodowe zmagania młodych muzyków, grających na instrumentach smyczkowych: kontrabasach, altówkach, skrzypcach i wiolonczelach. 19-letni opolanin rywalizował z kolegami starszymi o dwa lata. Naukę na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu. Młody muzyk na swoim koncie ma liczne nagrody, jak np. III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Fundacji ProCello. Występował jako solista i kameralista m.in. z Poznańską Orkiestrą „Collegium F" pod batutą prof. Marcina Sompolińskiego. Koncertował w Polsce m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, Niemczech, we Francji i na Węgrzech. Jest członkiem projektu „Mała Orkiestra”. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury został nominowany przez Telewizję Polską do nagrody „Formaty Kultury”. 19-letni Jakub gra na wiolonczeli wykonanej przez Johanna Augustina Wagnera, jednego z najsłynniejszych lutników w niemieckiej Bawarii.

Od trzech miesięcy szykuje się do jednego z największych – jego zdaniem – wydarzeń w życiu, czyli koncertu w Filharmonii Opolskiej. Muzykę filmową zagra razem z opolską orkiestrą. Jako solista wystąpi również mistrz wiolonczeli Tomasz Strahl, który zaprezentuje koncert Roberta Schumanna. To najmłodszy profesor nauk muzycznych w Polsce i nauczyciel Jakuba Dubika.