Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Zwycięzca z PSP Łubniany


21.03.2014

Jakub Poliwoda z PSP w Łubnianach wśród laureatów konkursu recytatorskiego. Pokonał 21 uczestników. Wśród gimnazjalistów zwyciężyła Julia Karwacka z PG nr 7 w Opolu.


W środę 19 marca w Opolu odbył się XVII Konkurs Recytatorski „Słowo 2014”. W zmaganiach wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach: Julia Piechota z klasy IV i Jakub Poliwoda z klasy VI.

Organizatorem konkursu od 17 lat jest Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. ZCo roku bierze w nim udział ok. 40 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jej celem jest zmotywowanie dzieci do prezentacji utworów poetyckich oraz epickich oraz poszukiwanie przez nich nowatorskich interpretacji znanych dzieł literacko-poetyckich. To najlepszy sposób na zwrócenie ich uwagi na słowo pisane. Szczególnie jest to ważne w dobie komputerów i telewizji.

Każdy uczestnik zobowiązany był do przygotowania dwóch dowolnych tekstów: wiersza i prozy. Jury podczas oceny prezentacji konkursowych zwracało uwagę na dykcję, interpretację, odpowiednio dobrany repertuar pod kątem wartości literackich oraz dostosowanie do do poziomu intelektualnego i emocjonalnego każdego uczestnika.

Do zmagań konkursowych łubniańskich uczniów przygotowała nauczycielka Jolanta Begińska. W konkursie recytatorzy  startują od kilku lat, jednak do tej pory nie sięgali po najwyższe laury. Tym większa więc była radość, gdy Jakub Poliwoda zdobył II miejsce, pokonując 21 konkurentów ze szkół podstawowych, głównie z Opola.

Pierwsze miejsce zajęła Karolina Maja Gronowska z PSP nr 21 w Opolu, a trzecie miejsce wywalczyła Ludwika Gołaszewska-Siwiak (PKSP).

Wśród 15 ginazjalistów najlepszą okazała się Julia Karwacka (PG nr 7 w Opolu), która wyprzedziła Roksanę Siedlecką (PG nr 3 w Brzegu). Trzecie miejsce ex aequo zajęli: Anna Gondecka (PG nr 7 Opole) i Patryk Seremak (PG nr 5 Opole). Wyróżnienie otrzymała Karolina Zimoch (PG nr 5 Opole)