Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 22 kwietnia 2019
Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji


Bliźniaczki jednojajowe prezentują


kul 24.03.2014

Od 27 marca w Galerii Sztuki Współczesnej "Aneks" (pl. Teatralny 12) w Opolu można oglądać wystawę sióstr bliźniaczek "Która to która". Potrwa do 20 kwietnia.


„Która to która?" to wspólny projekt dwóch artystek, sióstr, bliźniaczek - Ani i Eli Gądek - odnoszący się do ich wzajemnej bliźniaczej relacji. Życie w liczbie mnogiej, ze świadomością istnienia sobowtóra, klonu jest dla bliźniaków podstawowym egzystencjalnym doświadczeniem, którego naturalną konsekwencją jest niezwykle silna potrzeba poszukiwania różnic - podkreślania swojej autonomiczności, odrębności.

Bliźnięta jednojajowe borykają się z paradoksem polegającym na tym, że z jednej strony chcą niemożliwego zniesienia wszystkich różnic, a z drugiej strony mają problem z nadmiernym podobieństwem. Ustanawianie swojej tożsamości w relacji bliźniaczej jest przypadkiem ekstremalnym, niemniej jednak potrzeba potwierdzenia swojej wyjątkowości, indywidualizmu jest w gruncie rzeczy problemem uniwersalnym, dotyczącym każdego z nas.

W trakcie wystawy zaprezentowana zostanie pierwsza odsłona projektu, który w zamyśle autorek ma być długofalowym badaniem wzajemnych relacji, podobieństw i rozbieżności. Będzie to wideo zbierające w całość szereg autentycznych historii, anegdot dotyczących tego jak ludzie radzą sobie - lub nie - z rozróżnianiem bliźniaczek. Opowieści dotyczą również samych sióstr także borykających się czasami z rozróżnieniem swoich wizerunków.

Anna i Elżbieta Gądek urodziły się w Namysłowie. Mają 30 lat. Ukończyły studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Obecnie mieszkają w Opolu.