Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Czytam w podróży... Herberta


kom 26.03.2014

II edycja ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta. W 2012 roku wypożyczono o 1,5 mln więcej książek niż w roku poprzedzającym. Tym samym zahamowano trwający od 9 lat spadek wypożyczeń.


27 marca (czwartek) 2014 r. odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytam w podróży… Herberta”. Tego dnia już po raz drugi w wybranych bibliotekach księgarnio-kawiarniach - w tym w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu - będą rozdawane zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta.

- Cieszymy się z tak dużego zainteresowania naszą akcją. W tym roku zgłosiło się ponad 20 szkół i ponad 450 bibliotek gotowych do włączenia się w nasz projekt. To naprawdę imponujące liczby - mówi Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. - Naszym celem jest nie tylko upowszechnienie twórczości Herberta, ale także popularyzacja czytelnictwa w ogóle. Przekonujemy, że podróż, nawet krótką, można spędzić miło i pożytecznie.

Najnowszy raport o stanie bibliotek publicznych w Polsce wskazuje, ze w 2012 roku wypożyczono o 1,5 mln więcej książek niż w roku poprzedzającym. Oznacza to, że zahamowano trwający od 9 lat spadek wypożyczeń. - Bardzo nasz cieszy fakt, że biblioteki chętnie angażują się w akcje promujące czytelnictwo, które niewątpliwie przyczyniają się do coraz częstszego sięgania po książki. Mamy nadzieję, że rok 2014, ogłoszony Rokiem Czytelnictwa, pozwoli zanotować jeszcze większe zainteresowanie literaturą - mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

- Cieszymy się, że również w tym roku uczniowie z ogromnym entuzjazmem zdecydowali się uczestniczyć w drugiej odsłonie akcji. To bardzo budujące, że młodzi ludzie pasjonują się poezją i tą pasją chcą zarażać innych - dodaje Wojciech Kalicki, prezes Klubu Herbertowskich Szkół.

Szczegółowe informacje na temat akcji „Czytam w podróży… Herberta”, w tym lista miejsc, gdzie można będzie otrzymać zakładkę, znajduje się na stronie www.fundacjaherberta.com

Dodatkowo fundacja udostępnia na stronie do pobrania wybrane wiersze, fragmenty esejów i dramatu poety.

Jak tylko pociąg ruszył
zaczął wysoki brunet
I tak mówi do chłopca
z książką na kolanach
- kolega lubi czytać
- A lubię - odpowie tamten -
czas szybciej leci
w domu zawsze robota
tu w oczy nikogo nie kole
(…)
na białych marginesach
ślady palców i ziemi
znaczony twardym paznokciem
zachwyt i potępienie

Zbigniew Herbert „Podróż do Krakowa” z tomu "Hermes, pies i gwiazda"