Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Ligockie Wrzosy mają 10 lat


am/fot. Agata Nowak 20.06.2014

Coraz młodsi chcą śpiewać w Ligocie Prószkowskiej. Czerwiec to miesiąc, który w gminie Prószków zdominowały Wrzosy. Do tego specjalne, bo Ligockie.


Co prawda roślina ta kwitnie dopiero pod koniec lipca, ale „Ligockie Wrzosy” oczarowują publiczność od 10 lat. Zadebiutowały 26 wrześniu 2014 roku na dożynkach gminnych w Górkach. Powstały z inicjatywy mieszkańców oraz Agnieszki i Przemysława Ślusarczyków, mając wielkie wsparcie sołtys Anieli Czollek. Ich celem miało być promowanie wsi, kultywowanie dawnych tradycji śląskich oraz rozwijanie miłości mieszkańców do muzyki. Udało się zrealizować wszystkie założenia.

- To zespół niemal rodzinny, gdyż dużo osób jest ze sobą skoligaconych - mówi Agnieszka Ślusarczyk. - 75 procent pań śpiewa od 10 lat, choć skład się zmieniał. W szczytowym okresie było nawet 20 członkiń. Teraz składa się z 10 osób. Do dziś są z nami dwie siostry: Aniela Czollek i Helena Nowak, które współtworzyły zespół. Na większych imprezach występuje córka i wnuczka pani Anieli. Dołączyła również synowa pani Anieli.

Dziś w repertuarze zespołu znajduje się ponad 50 pieśni w języku polskim, niemieckim oraz gwarze śląskiej. Niemal co roku panie zdobywają kolejne nagrody, m.in. zwyciężyły w Festiwalu Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach, Opolskim Święcie Pieśni Ludowej w Gogolinie czy Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” w Olszance.

Tuż przy „Ligockich Wrzosach” od 2005 do 2009 działały „Małe Ligockie Wrzosy”, skupiające dzieci i młodzież. Ich tradycje kontynuują z sukcesem „Ligocianki”, których kierownikiem artystycznym jest Agnieszka Ślusarczyk. - Obok tradycyjnego śląskiego repertuaru wprowadzamy również piosenki ze współczesnej muzyki rozrywkowej, które dzieci bardzo chętnie śpiewają - wyjaśnia Przemysław Ślusarczyk. - Najmłodsza członkini jest z I klasa szkoły podstawowej. Najstarsze są z gimnazjum.

Jubileusz „Ligockie Wrzosy” rozpoczęły od występu w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. Otrzymały róże i mnóstwo braw. Gratulacjęzłożyła im burmistrz Prószkowa Róża Malik, która uważnie śledzi wszystkie sukcesy zespołu. Kolejnym ważnym miejscem, gdzie zaśpiewały był festyn zorganizowany przez stowarzyszenie „Nasza Wioska - Ligota Prószkowska”.