Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Książki z wyższej półki


dar 17.02.2015

Książki z wyższej półki: Wiem o Tobie wszystko. Bestsellerowy thriller psychologiczny Claire Kendal to wnikliwy portret stalkera i prześladowanej przez niego kobiety.


„To jesteś ty. Oczywiście, że ty. To zawsze jesteś ty” - tak rozpoczyna się opowieść Clarissy, kobiety pozornie niewyróżniającej się z tłumu, dla Rafe'a jednak wyjątkowej, upragnionej, śmiertelnie przez niego ukochanej. Relacja tych dwojga ma niewinny początek, szybko jednak przeradza się w niebezpieczną grę kata i ofiary. To historia, która może przydarzyć się każdemu.

Clarissa właśnie rozstała się z wieloletnim partnerem, z którym poróżniły ją długotrwałe i bezowocne starania o dziecko. Pracuje na wydziale anglistyki Uniwersytetu w Bath jako sekretarka. Na premierę książki kolegi z pracy wybiera się z uprzejmości. Również z uprzejmości pozwala mu odprowadzić się do domu. Reszty wieczoru nie pamięta. Budzi się w swoim łóżku - odurzona, zawstydzona, upokorzona. To jednak dopiero początek. Rafe zakochał się w Clarissie, wie o niej wszystko i chce ją mieć tylko dla siebie. Nic go nie powstrzyma przed osiągnięciem celu. Jest wszędzie tam, gdzie pojawia się Clarissa, zna wszystkich jej przyjaciół, przewiduje, dokąd pójdzie i co zrobi. Przed jego miłością nie ma ucieczki.

„Wiem o tobie wszystko” to wstrząsająca proza poruszająca ważny współczesny temat - stalking. Kendal przedstawia scenariusz, którego bohaterką możne zostać każda kobieta, nawet ta bardzo ostrożna i nieufna. Ofiary stalkerów czują się osamotnione, zagubione, przerażone, doprowadzone do ostateczności nieustanną obecnością prześladowcy. Rozpaczliwie pragną ratunku, jednak często przychodzi on zbyt późno. Kendal mistrzowsko przedstawia psychikę osaczonej Clarissy, jej lęki, wahania i obsesje. „Wiem o tobie wszystko” to trzymający w napięciu thriller oraz poruszające studium ofiary - tego, jak poddaje się swojemu oprawcy, jak próbuje go ignorować, walczyć z nim. Ta powieść to również obraz społecznego podłoża problemu, przyczyn, dla których prześladowana osoba często pozostawiona jest sama sobie.

Fragment książki:
„Powiedziałbyś, że to list miłosny. Ja nazywam to pocztą nienawistną. Tak czy inaczej, stoi oparty na półce w niewinnej brązowej kopercie, umieszczony tam starannie przez zawsze czujną panią Norton.

«Żaden inny mężczyzna nie zrobi Ci tego, co ja mogę.
Żaden inny nie będzie Cię kochać tak jak ja».
Tym razem chcę, by twoje przepowiednie się sprawdziły”.

Claire Kendal urodziła się w USA, dorastała w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka do dziś. Wykłada literaturę angielską, prowadzi także kursy pisarskie. „Wiem o tobie wszystko” jest jej pierwszą powieścią, została już przetłumaczona na dwanaście języków. Zachęcona entuzjastycznym przyjęciem, z jakim spotkała się jej debiutancka książka, Claire pracuje nad kolejnym thrillerem psychologicznym.