Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 21 kwietnia 2019
Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy


Film: Polacy w Niemczech


krwa 04.11.2014

Konfrontacja rzeczywistości z wyobraźnią wypadła magicznie. W opolskim kinie odbył się pokaz filmu dokumentalnego "Pierwszy dzień" w reżyserii Sabiny Kaluza i Christiny Jezior.


Po pokazie odbyła się dyskusja z reżyserką Sabiną Kaluzą i dziennikarką Anną Pawlak z „Gazety Wyborczej”. Na pokaz filmowy zaprosił Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach cyklu „HAUSbesuche - Spotkania DOMowe”.

„Pierwszy dzień" opowiada o pierwszych dniach i tygodniach konfrontacji wyobrażeń Polaków o innym życiu z rzeczywistością zachodnich Niemiec. Urealnia się idealny obraz nowej ojczyzny. Reżyserki spotkały się nie tylko z uchodźcami politycznymi, ale także osobami, które przekroczyły granicę z powodów gospodarczych lub ideowych i wybrały życie w zachodnich Niemczech. O swojej historii opowiadają także przesiedleńcy z Polski, przedstawiciele mniejszości niemieckiej.

Między tradycyjnym życiem w Polsce, a procesem asymilacji w Niemczech i spełnianiu wieloletnich marzeń - film doskonale wpisuje się w aktualną dyskusję na temat migracji w Unii Europejskiej. Światowa premiera filmu odbyła się w połowie maju w czasie Festiwalu Filmów Dokumentalnych Planete+Doc.