Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 21 kwietnia 2019
Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy


Reprint historycznej książki


koma 27.05.2015

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się premiera długo oczekiwanego reprintu książki ?Obrazki z życia mojej mamy Lucie, hrabianki von Haugwitz?.


Poświęcona jet żonie jednego z właścicieli zamku w Rogowie Opolskim i Krapkowicach. Rozwiązanie tajemnicy - kim było dziecko pochowane w grobowcu w Rogowie Opolskim, jak wyglądały uroczystości rodzinne w posiadłościach Haugwitzów, a także wiele innych informacji na temat życia codziennego właścicieli majoratu krapkowicko-rogowskiego znaleźć można w książce o hrabiance Lucie. Reprint książki upamiętnia postać Lucie, lennej hrabianki von Haugwitz-Hardenberg-Reventlow z domu księżniczki Schönaich-Carolath. Autorka opracowania Adly hrabina von Pückler opisała życie swojej matki księżnej Lucie (1822-1903), która była żoną Curta Ulricha von Haugwitza, właściciela majoratu krapkowicko-rogowskiego z siedzibą w zamku w Rogowie Opolskim.

Od 1965 roku zamek należy do opolskiej biblioteki. Są w nim przechowywane zbiory zabytkowe, w tym korespondencja, którą otrzymywali Kurt oraz jego syn Paul von Haugwitzowie oraz nieliczne książki z dawnego księgozbioru Haugwitzów, sygnowane owalną pieczęcią z napisem w otoku Grafl.Haugwitzsches Majorat Krappitz-Rogau. Pamiątki związane z rodem Haugwitzów są szczególnie cenne dla biblioteki, dokumentującej dawne dzieje zamku rogowskiego i jego właścicieli.

Niedawno wydawcy i redaktorowi kwartalnika „Krappitzer Heimatblatt”, Hansowi Thomasowi Cebulli udało się kupić książkę „Das Lebensbild meiner Mutter Lucie Lehnsgräfin von Haugwitz-Hardenberg-Reventlow, geb. Prinzess zu Schönaich-Carolath”. Ten bibliofilski rarytas właściciel podarował bibliotece. Na promocję książki przybyli zaproszeni członkowie rodziny von Haugwitz.