Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Saperki pokonały Odrę


20.06.2015

Opolanki przepłynęły kajakami Odrę. Pokonały 90 kilometrów i dotarły do Wrocławia. Nazwały się Saperkami, choć nic nie wysadzały, a raczej budowały pomnik z cementu.


Most „Rappers&Sappers” to pomysł na artystyczne połączenie Opola z pobliskim Wrocławia za pomocą wydarzeń nawiązujących do mało znanego mostu saperskiego na wrocławskim Kozanowie. Finał projektu odbył się w okolicy dawnego poligonu koło wojskowych koszar. To w nich stacjonowali kiedyś saperzy szkolący się w podkładaniu ładunków wybuchowych i niszczeniu ciągów komunikacyjnych.
Tym razem było odwrotnie - mosty zostały zbudowane, a manewry były zdecydowanie kulturalne, pokojowe i służące nawiązywaniu kontaktów. Osiem opolskich artystek wizualnych przypłynęło kajakami łączący dwa miasta historyczny szlak wodny. W ten sposób włączyły się do programu „Mosty”. Do Europejskiej Stolicy Kultury przywiozły „złoto Opolszczyzny”, czyli cement, który stał się budulcem dla kulturalnego pomostu między dwoma miastami. Podczas warsztatów z cementowania „Trzymaj formę” można było wziąć udział w procesie wspólnego tworzenia pomnika opolsko-wrocławskiej współpracy.
Pokonanie 90 kilometrów w ciągu czterech dni rzeką to nie lada wyczyn więc kilka tygodni wcześniej drużyna „Saperek” zaczęła intensywne treningi na lądzie oraz wodzie. Wsparcia udzielili im instruktorzy z Opolskiego Towarzystwa Kajakowego. Udało im się wytrwać w 12-godzinnym treningu psychicznym oraz fizycznym. Pływały w basenie, gimnastykowały się, biegały po schodach w centrum miasta, ćwiczyły na siłowni koło Odry. Żadna się nie poddała.