Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Zdobyli Czarodziejskie Drzewo


22.07.2015

Opolanie zdobyli Czarodziejskie Drzewo 2015


12. edycja programu „Święto Drzewa” odbyła się pod hasłem „Drzewo Wolności”, czyli odzyskania swobód obywatelskich. Ponad 60 tys. uczestników posadziło wspólnie ponad 40 tys. drzew. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób wzrasta nie tylko zalesienie i zadrzewienie kraju, ale także świadomość ekologiczna zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Najbardziej aktywnych uczestników programu Klub Gaja nagradza statuetkami Czarodziejskiego Drzewa. Wśród nich znalazło się Nadleśnictwo Zawadzkie (woj. opolskie) wyróżnione za umiejętne podtrzymywania długotrwałej współpracy w ramach programu Święto Drzewa.

- Nadesłane przez uczestników sprawozdania pokazują wielkie zaangażowanie oraz dużą różnorodność działań: od sadzenia drzew i zakładania ogrodów, po konkursy, wycieczki do lasu, happeningi - dodaje Jolanta Migdał, koordynatorka programu Święto Drzewa Klubu Gaja. - W wielu miejscach Święto Drzewa to już coroczna tradycja. Dzięki uczestnikom powiększa się obszar terenów zielonych wielu regionach kraju, a społeczności lokalne podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego.

Nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2015 otrzymali również:

  • - Fundacja PBG, Rafako Grupa PBG, Dwór Smólsk (woj. wielkopolskie i śląskie) - za posadzenie 2150 drzew oraz dotarcie z ideą sadzenia drzew do szerokiej opinii społecznej.
  • Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach (woj. warmińsko-mazurskie) - za posadzenie 2 tys. drzew oraz wieloletnią współpracę.
  • Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni (woj. wielkopolskie) - za założenie fragmentu lasu w Leśnictwie Sarnice koło Miłosławia, gdzie uczniowie zasadzili 2 tys. sadzonek dębu bezszypułkowego.
  • Przedszkole nr 8 w Piasecznie (woj. mazowieckie) - za różnorodność działań wokół drzew i pomysł „kręgu ciszy” w lesie.
  • Przedszkole w Poddębicach (woj. łódzkie) - za różnorodne działania w ramach programu Święto Drzewa i włączenie rodziców do konkursu „Drzewo z duszą”.
  • Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Godzieszach Wielkich (woj. wielkopolskie) - za innowacyjne połączenie programu Święto Drzewa z historią i literaturą uczniowską „Odą do wolności”.
  • Przedszkole w Kamieńcu (woj. wielkopolskie) - za różnorodne działania i szeroką współprace w ramach programu Święto Drzewa oraz pomysł hodowli drzew liściastych w kąciku przyrody.
  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) - za wiele ciekawych działań w ramach programu Święto Drzewa i myślenie o przyszłości - stworzenie „kapsuły czasu”.
  • Gmina Grodzisk Wielkopolski (woj. wielkopolskie) - za ideę połączenia wejścia w pełnoletniość z sadzeniem drzew przez 18-letnich mieszkańców gminy.
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Makowie Podhalańskim (woj. małopolskie) - za umiejętność zaangażowania rówieśników z innych szkół i różnorodność działań wokół drzew.