Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 21 kwietnia 2019
Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy


Wieczór Kultury Maltańskiej w Nysie


Bożena Węcka 16.02.2010

Nie przegap - 27 marca w Nyskim Domu Kultury


W dniu 27 marca br. o godzinie 17.00 w Nyskim Domu Kultury odbędzie się zorganizowany przez Instytut Turystyki Krajów Biblijnych Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej Punkt Konsultacyjny Nysa - Wieczór Kultury Maltańskiej. Jest to już piąty z kolei wieczór poświęcony kolejnemu krajowi biblijnemu organizowanemu przez WSTH pk. Nysa. Po Egipcie, Izraelu, Turcji, Jordanii wreszcie przyszła kolej na Maltę. Tym razem przyszło nam znów zmierzyć się z zadaniem równie trudnym, jak w ubiegłym roku, kiedy to organizowaliśmy Wieczór Kultury Jordańskiej. Rzadko organizuje się w Polsce takie spotkania poświęcone dialogom międzykulturowym różnych krajów. Jesteśmy więc swego rodzaju prekursorami w tej dziedzinie. Musimy wypracowywać sobie własne środki i metody działania. Ponadto organizacja tego typu imprez to ogromne wyzwanie logistyczne, w krótkim bowiem czasie trzeba poprowadzić w dość szybkim tempie kilkanaście działań na różnych płaszczyznach.

Dlaczego, mimo trudności jakie napotykamy organizujemy takie spotkania?

Głównym celem jaki sobie stawiamy realizując program każdego takiego Wieczoru to przekazanie przeciętnemu Polakowi informacji w tym wypadku o Malcie w sposób zachęcający go do odwiedzenia jej oraz prezentacja kultury maltańskiej. Chcemy zapoznać uczestników tego niecodziennego spotkania z turystyką, kulturą i sztuką Malty w przystępny i atrakcyjny sposób. Pragniemy uświadomić widzowi, że Malta to idące z duchem czasu miejsce wielu działań turystycznych i kulturalnych, zupełnie w Polsce nieznanych. Jednocześnie chcemy zachęcić Uczestników do odwiedzenia i poznania Malty, która staje się prężnie rozwijającym się pod względem turystycznym krajem. Doceniając wagę podjętych przez nas działań oraz widząc potrzebę prowadzenia takich dialogów międzykulturowych patronat honorowy nad imprezą w tym roku podobnie jak w ubiegłym objęli: Burmistrz Nysy Jolanta Barska oraz Starosta Powiatu Nyskiego Adam Fujarczuk a dodatkowo zaszczyciła nas swoim patronatem konsul honorowy Malty Krystyna Maria Mikulanka.

Program wieczoru będzie niezwykle bogaty

Planujemy oprócz wystąpień gości honorowych (Krystyny Marii Mikulanki, dyrektora Informacji Turystycznej Malty Andrzeja Puchacza, prof. dr hab. Henryka Kubiaka - Naczelnego Komendanta Maltańskiej Służby Medycznej) także wystąpienie JM Rektora WSTH prof. dr hab. Bernarda Koziróga - autora książki poświęconej Malcie. Przekazanie informacji o kulturze maltańskiej zaczniemy od muzyki i tańca maltańskiego i to zarówno w wydaniu współczesnym jak i dawnym. Współczesną muzykę maltańską zaprezentuje utwór Chiary - maltańskiej piosenkarki do którego zatańczy Dorota Radwańska z Wrocławia - uczestniczka wielu międzynarodowych warsztatów tańca współczesnego. Muzykę dawną czyli Bramle Maltańskie - taniec ludowy Malty wykonają Panie z Bractwa Rycerskiego Chorągiew Nysa. Literaturę maltańską będzie reprezentować niezwykle ciekawa powieść historyczna "Ogniem i żelazem" Davida Balla.


Akcja tej powieści toczy się na Malcie w okresie XVI w. Jest to powieść o ponadczasowych zmaganiach religii i kultur, powieść pełna wydarzeń zapowiadających i zarazem odzwierciedlających konflikty dnia dzisiejszego. David Ball, nie stroniąc od drastycznych i porażających swym realizmem opisów, pieczołowicie rekonstruuje okres zakończenia krucjat w pasjonującej powieści przygodowej. Powieść ta była wielokrotnie nagradzana i znakomicie przyjęta przez krytyków. Fragmenty tej powieści recytować będzie aktor znany m.in. z serialu "Kryminalni" (jakiego jeden z odcinków był kręcony na Malcie) - Marek Włodarczyk.

Recytacji towarzyszyć będą walki rycerzy z Bractwa Rycerskiego Chorągiew Nysa. W czasie wieczoru odbędzie się też otwarcie wernisażu prac pani prof. dr hab. Moniki Kamińskiej, jaka specjalnie na tą okoliczność stworzyła wystawę obrazów, inspiracją których był jej pobyt na Malcie. Monika Kamińska brała udział w przeszło 60 wystawach krajowych i 40 poza granicami kraju. Ma na swoim koncie 10 indywidualnych wystaw malarstwa, rysunku i grafiki. Swoje prace wystawiała m. in. w Czechach, Jugosławii, Francji, Niemczech, Szwecji, na Węgrzech, Litwie, w Kanadzie, Japonii i Anglii. Uczestniczy aktywnie we wszystkich Wieczorach Kultury Krajów Biblijnych zamieszczając tam swoje prace. Maltę będzie też reprezentował Pan Mario Cordina - Maltańczyk mieszkający w Polsce. Podzieli się on z nami refleksjami z pobytu w Polsce, a że jest on tez muzykiem, głównym solistą popularnego w Polsce zespołu Skambomambo, usłyszymy utwory muzyczne w jego wykonaniu. Jednym z punktów programu będzie też rozstrzygnięcie Olimpiady Wiedzy o Malcie przeprowadzonej wśród studentów ITKB WSTH pk. oraz wręczenie im nagród a także punkt programu który cieszy się zawsze olbrzymim powodzeniem czyli loteria fantowa, w trakcie której zostaną rozlosowane nagrody główne (voucher na 1 tygodniowy pobyt na Malcie oraz praca malarska prof. Moniki Kamińskiej) przewiduje się też nagrody pocieszenia.

Po głównych uroczystościach odbędzie się Festyn Maltański w czasie którego uczestnicy spotkania będą mieli okazję wziąć udział w takich konkurencjach jak: - siłowanie na rękę, - gra w kości, - nauka pisania gęsim piórem, - degustacja przepysznych dań kuchni maltańskiej, - inscenizacje walk Rycerzy Zakonu Maltańskiego, muzyka maltańska i taniec. No i oczywiście najważniejsze: w czasie trwania całej imprezy będzie można kupić imprezę wyjazdową tak indywidualną jak i grupową na Maltę przez uczestników wieczoru jakich spodziewamy się około 500. Będzie tam można rozbudzone przez nas chęci ujrzenia tego co tak naprawdę do tej pory dla wielu przeciętnych polskich Kowalskich było czymś zupełnie nieznanym zrealizować, kupując wycieczkę lub pobyt na Malcie. Zapraszamy wszystkich do spędzenia wraz z nami niesamowitego wieczoru w klimatach maltańskich. Postaramy się odtworzyć tu w Nysie tą niezwykłą atmosferę jaka panuje na Malcie, postaramy się uczestników spotkania rozśmieszyć, rozbawić, roztańczyć, ale też postaramy się ich czegoś nauczyć, czymś zaciekawić a może nawet wzruszyć.