Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Czwartek, 19 maja 2022
Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra


Gudzowaty we Współczesnej


pr 06.03.2010

W opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej odbył się wernisaż wystawy wybitnego fotografika Tomasza Gudzowatego.


W opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej odbył się wernisaż wystawy wybitnego fotografika Tomasza Gudzowatego. Dwadzieścia dziewięć prac składających się na ekspozycję "Sports Features" stanowi selektywny, ale reprezentatywny przegląd fotografii autora z ostatnich trzech lat. Gudzowatego interesowała w tym okresie prawie wyłącznie tematyka sportowa. Pod tym względem obecna wystawa różni się od retrospektywy sprzed kilku lat ("My Walk"), gdzie za wspólny mianownik można było uznać chyba fascynację różnorodnością świata.

Wystawa ma swoje źródło w pomyśle na wieloletni projekt poświęcony różnym dyscyplinom sportowym. Ma to być czterdzieści esejów, tworzących razem subiektywną encyklopedię sportu jako zjawiska łączącego w sobie pierwiastek duchowy i fizyczny.

W porównaniu z poprzednimi wystawami nowy jest także sposób prezentacji zdjęć, odchodzący od stylistyki reportażu. Osiem fotografii, każda z innego cyklu, zostało powiększonych do rozmiarów rzadko spotykanych, jeśli chodzi o odbitki wykonywane tradycyjną metodą w ciemni. Duży format zatrzymuje widza, wyodrębnia zdjęcie z kontekstu narracji, przenosi uwagę z reprezentowanej rzeczywistości na samą reprezentację. Fotografia Tomasza Gudzowatego bywała dotychczas klasyfikowana jako przyrodnicza, dokumentalna, reportażowa, humanistyczna. Być może nadszedł czas, żeby pomyśleć o niej jako o fotografii bez przymiotników.

Wystawa czynna codziennie do 28 marca, w godzinach od 10.00 do 18.00