Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Poeci w bibliotece


26.02.2010

W opolskiej bibliotece spotkają się opolanie o wrażliwym sercu


W Bibliotece Miejskiej w Opolu przy Pl. J. Piłsudskiego 5-6 odbędzie się spotkanie w ramach Galerii Ludzi Ciekawych ze Zdzisławem BARGLIKIEM, Janem MASAJADĄ i Piotrem MUCEM. Poprowadzi je Kordian Michalak.

Zdzisław Barglik

Na co dzień prezes przedsiębiorstwa LABTAR. W wolnych chwilach satyryk i humorysta, autor publikacji: "Na zbójnickom nute", "Historia Janosika jeszcze prawdziwsza" czy "Wkręty w pięty" . Do wydania tej ostatniej zachęcili go znajomi, znaczącym impulsem było zainteresowanie czytelników. Jego "Wkręty" to krótkie i celnie interpretujące świat fraszki. Do utworów w tym tomiku pełne humoru i zaskakujących skojarzeń rysunki wykonał opolski artysta-plastyk Bolesław Polnar. Autor w swoich utworach dzieli się z czytelnikami własnymi uwagami, przemyśleniami i odczuciami na temat życia, przedstawi sytuacje i świat czasem serio, innym razem przewrotnie.

Jan Masajada

Urodził się w połowie lat 30. na ziemi kieleckiej. Obecnie mieszka w Opolu. Autor fraszek celnie interpretujących/puentujących otaczającą rzeczywistość, czasem obnażających gorzką prawdę. Wiele lat temu swoje utwory publikował w gazetach lokalnych pod pseudonimem Jan Kurozwięcki. Dzięki sugestiom i pomocy Zdzisława Barglika opublikował zbiór fraszek "Trzecie wyjście". O utworach Masajady autor pisze: "Czasami znacznie większą wartość mają okładki, niż zawartość. Czasem tak bywa, ale ja wam ręczę, że pereł jak powyżej, jest w tej książce więcej".

Piotr Muc

Autor debiutanckiego tomiku poetyckiego "Amplituda serc", na co dzień menadżer firmy budowlanej. Inspiracją jest dla niego poezja Wiliama Butlera Yeats'a, irlandzkiego poety i dramaturga. Jego tomik to efekt wieloletnich przemyśleń, refleksji i zadumy twórczej, pytań o naturę istoty ludzkiej, zadawanych sobie każdego dnia i próba odpowiedzi na te pytania. Autor swe myśli zamka w prostych słowach. Lekturze jego poezji towarzyszą rozmaite emocje: zdziwienie, niedowierzanie, zainteresowanie, uznanie, zachwyt. Jego wiersze wzruszają, chwytają za serce. Autor peryfrazuje język biblijny, archaiczny, wzniosły. Jego poezja jest poszukiwaniem, próbą odpowiedzi na fundamentalne, nurtujące pytania, próba odnalezienia własnej tożsamości, modlitwą. Nie ma dla niego tematów nieważnych czy niewygodnych. W jego tomiku przeczytamy utwory o uczuciach, osobach, pragnieniach, zmysłach czy egzystencji ludzkiej.