Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Stary Prószków z albumu Lakwów


mr 21.04.2013

Wiadomo, że przeszłość małego Prószkowa była tak potężna, że można by nią obdzielić przynajmniej kilka miast.


Do 1769 r. zamek znajdował się w rękach potężnego rodu hrabiów prószkowskich, a w połowie XIX w. w posiadłości przejętej przez władze pruskie utworzono Królewską Akademię Rolniczą, w której studiowało ponad 2 tysiące studentów. Po przeniesieniu jej do Wrocławia i Berlina Prószków nadal był miastem akademickim, z rozwijającym się Królewskim Instytutem Pomologicznym, Instytutem Mleczarskim, Seminarium Nauczycielskim, Wyższą Szkołą Rolniczą i Niższą Szkołą Ogrodniczą oraz Królewską Szkołą Leśną. Przez wiele lat produkowano tu słynny na cały świat fajans, który należy dzisiaj do najbardziej poszukiwanych eksponatów na światowych giełdach staroci. Szczycono się w Prószkowie również browarem Krombholza.

Niezwykłości te można zobaczyć w wydanej właśnie właśnie książce "Prószków - miasteczko z nutą nostalgii" - "Proskau Städtchen mit ein Tropfen Wehmut. O zachowanie uroku starych pocztówek pochodzących ze zbiorów Klaudii i Henryka Lakwów zadbało wydawnictwo Bogusława Szybkowskiego. 28 marca sala rycerska prószkowskiego zamku po raz ostatni gościła w swoich podwojach mieszkańców miasta oraz przyjezdnych, gdyż na dłuższy czas zostanie zamknięta z powodu gruntownego remontu.

W niedzielne popołudnie licznie zgromadzeni Prószkowianie i goście spotkali się z autorami i wydawcą albumu. W promocji wziął udział m.in. prof. Stanisław Sławomir Nicieja (prezes Uniwersyteckiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytków Śląska Opolskiego, kustosz Wzgórza Uniwersyteckiego), który jako autor przedmowy do książki przedstawił krótki rys historyczny miasta.