Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 21 kwietnia 2019
Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy


Książki z górnej półki


amk 19.04.2013

Książki, które warto przeczytać


Roger Crowley "1453. Upadek Konstantynopola"

Ponad tysiąc lat Konstantynopol stanowił centrum zachodniego świata, a zarazem strefę buforową między chrześcijaństwem a islamem. Jednak gdy wiosną 1453 roku pod murami stolicy cesarstwa bizantyjskiego, spadkobiercy imperium rzymskiego, stanął sułtan Mehmed II na czele ogromnej, zdyscyplinowanej armii tureckiej - cesarz Konstantyn XI Paleolog zdołał zebrać zaledwie osiem tysięcy chrześcijan do obrony miasta. Po siedmiu tygodniach ataków Konstantynopol upadł, i to nie tylko za sprawą zniszczeń dokonanych przez monstrualne działo "Bazylikę", lecz także na skutek ludzkich uprzedzeń, przesądów i intryg. Tak zapisana została ostatnia karta historii średniowiecza. Crowley przedstawia też zmagania dwóch bohaterów tego dramatu: śniącego o potędze islamu władcy imperium osmańskiego oraz ostatniego cesarza Bizancjum, do końca zagrzewającego obrońców do walki. To żywa, barwna opowieść o odwadze i okrucieństwie, technologicznej pomysłowości, umiejętnie łącząca dawne konflikty na Bliskim Wschodzie z sytuacją współczesnego świata. Fascynującą relację Crowleya czyta się jak powieść. Postaci bohaterów wiernie odtworzone na podstawie materiałów źródłowych, ożywają na stronach tej książki. Los Angeles Times Napisana z pasją pozwala zrozumieć odwieczną wrogość między islamem i chrześcijaństwem. Kirkus Reviews Roger Crowley urodził się w 1951 r. w rodzinie o morskich tradycjach. Dzieciństwo spędził na Malcie. Studiował literaturę angielską na uniwersytecie w Cambridge, uczył języka angielskiego w Stambule. Wiele podróżował po krajach śródziemnomorskich, stale poszerzając wiedzę o historii i kulturze tych ziem Jest także autorem Morskich imperiów (REBIS 2012) oraz historii Wenecji City of Fortune. 

 

Agnieszka Lisak "Życie towarzyskie w XIX wieku"

Autorka odsłania życie towarzyskie w XIX wieku. Niby tak dużo już wiemy o życiu towarzyskim w XIX wieku, ale Agnieszka Lisak znów udowadnia, że pozory mylą. Zdziera puder z pięknych twarzyczek i zagląda pod spódnicę. Dokładnie tak, ale przy okazji zabiera czytelnika na pokazy iluzjonistów, by obejrzeli najnowsze osiągnięcia dziewiętnastowiecznej magii, na seanse spirytystyczne, na pokaz cudu natury w postaci braci syjamskich i baby z wąsami. Jest i strasznie, i śmiesznie, bo taka już autorki natura, że lubi pośmiać się z przodków, a nieobecni jak zawsze nie mają racji. Jeszcze lepiej jednak, gdy można pośmiać się z nich razem z czytelnikiem. Zadbało o to wydawnictwo "Bellona"

 

Płyta Wolnej Grupy Bukowiny "Jeszcze tyle pieśni przed nami"

Na płycie znalazły się wielkie przeboje zespołu Wolna Grupa Bukowina, zarejestrowane podczas koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego 4 października 2012 r. Wolna Grupa Bukowina koncertuje z powodzeniem od ponad 42 lat, zdobywając rzesze nowych, wiernych słuchaczy. Zespół jest owacyjnie przyjmowany przez publiczność, a atmosferę "wspólnego bytowania" i śpiewania można również usłyszeć na tej płycie. Wolna Grupa Bukowina stała się trwałym i znaczącym zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej. Grupa zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół założony przez ówczesnego maturzystę Wojciecha Belona, wyśpiewał jedną z głównych nagród. WGB miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków, a trzon zespołu stanowili: Wojciech Belon - twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy na licznych polskich festiwalach, w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150-tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół wielokrotnie występował na scenach europejskich , a także dla Polonii w Kanadzie i USA. Podczas koncertu zespół wystąpił w składzie: Grażyna Kulawik - śpiew, Wojciech Jarociński - śpiew, gitara, Wacław Juszczyszyn - śpiew, gitara Wojciech Maziakowski - gitara basowa Marek Zarankiewicz - instrumenty perkusyjne Krzysztof Żesławski - gitara elektryczna

Na płycie wiele znanych, lubianych i oczekiwanych przez publiczność utworów, m.in.: Majster Bieda, Bukowina,
Nuta z Ponidzia,
Rzeka,
Sielanka o domu,
Piosenka Studencka
Pieśń łagodnych.

Do płyty dołączona jest bogato ilustrowana książeczka, w której znalazły się archiwalne zdjęcia Wojtka Belona i całego zespołu.

W Bukowinie góry w niebie postrzępionym
W Bukowinie rosną skrzydła świętym bukom
Minął dzień wiatrem z hal rozdzwoniony
I nie mogę znaleźć Bukowiny
I nie mogę znaleźć
Chociaż gwiazdy mnie prowadzą ciągle szukam
W Bukowinie zarośnięte echem lasy
W Bukowinie liść zieleni się i złoci
Śpiewa czasem basior ciepłym basem
I nie mogę znaleźć Bukowiny
I nie mogę znaleźć,
Choć już szukam godzin krocie i dni krocie.
W Bukowinie deszczem z chmur opada
Okrzyk ptasi zawieszony w niebie
Nocka gwiezdną gadkę górom gada
I nie mogę znaleźć Bukowiny
I nie mogę znaleźć
Choć mnie woła
Bukowina wciąż do siebie